PARTNER PORTALU
  • BGK

Stanowiska rządu i samorządu ws. reguły wydatkowej coraz bliższe

  • PAP    16 lutego 2012 - 17:59
Stanowiska rządu i samorządu ws. reguły wydatkowej coraz bliższe

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny uważa, że podczas czwartkowego posiedzenia zespołu ds. systemu finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do zbliżenia stanowisk ws. poziomu deficytu sektora samorządowego, czyli tzw. reguły wydatkowej.
- Doszło do istotnego zbliżenia stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących zmian w ustawie o finansach publicznych, a mianowicie w sprawie preferowanego przez ministerstwo poziomu deficytu - powiedział w czwartek Grobelny, który jest współprzewodniczącym tego zespołu.

Jak mówił, zgodnie z ustaleniami, w roku 2012 deficyt sektora samorządowego wynosiliby tyle, ile samorządy zaplanowały, czyli 10,5 mld zł. W kolejnych latach byłby zmniejszany: do 10 mld w 2013 r. oraz 9 mld zł w 2014 r. W roku 2015 - poinformował Grobelny - wynosiłby 0,5 proc. PKB.

- Pod tym względem jest zgoda. Uzgodniliśmy też mechanizm ograniczania deficytu, gdyby jednak okazało się to konieczne - powiedział prezydent Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta). Jak dodał, pozostały pewne małe rozbieżności dotyczące niektórych szczegółowych ustaleń, ale co do generalnych zasad udało się osiągnąć kompromis.

Czytaj też: Szansa na porozumienia ws. reguły wydatkowej

Grobelny zaznaczył, że strona samorządowa jest przekonana, że realny deficyt będzie mniejszy niż poziom uzgodniony z resortem finansów. - Uważamy, że nie będziemy mieć tak wysokich deficytów - podkreślił.

Zdaniem strony samorządowej obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych zawiera rozwiązania wystarczające do utrzymania preferowanego deficytu jednostek samorządu terytorialnego. - Wielokrotnie podkreślaliśmy, że dyskusja o tej nowelizacji jest dyskusją zastępczą i nie dotyczy głównych problemów samorządów w Polsce - zaznaczył Grobelny.

Podczas czwartkowego posiedzenia zespołu doszło także do zbliżenia stanowisk rządu i strony samorządowej w spornej sprawie przejmowania przez władze lokalne odpowiedzialności za zobowiązania finansowe Komunalnych Osób Prawnych (KOP-ów), szczególnie ZOZ-ów, ale także m.in. instytucji kultury. Samorządy argumentowały, że nie mogą za nie w pełni odpowiadać, ponieważ nie mają wpływu na ich budżety.

Grobelny poinformował, że w czwartek ustalono, że w 2012 r. zadłużenie ZOZ-ów nie będzie w ogóle brane pod uwagę przy określaniu deficytów samorządów. Z kolei po roku 2012 nie będzie brane pod uwagę w takich przypadkach, gdy samorządy przekształcą ZOZ-y w spółki.

Czytaj też: Samorządy zacisną pasa?

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza powiedziała w czwartek, że resort przyjął zasadę, iż do momentu wypracowania ostatecznego porozumienia nie będą udzielane komentarze w tej sprawie.

Ustalenia zespołu ds. systemu finansów musi jeszcze zaakceptować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która zbiera się w przyszłą środę. Zdaniem Grobelnego dojdzie do tego "z dużym prawdopodobieństwem".

Pod koniec stycznia resort finansów i samorządowcy ustalili, że do 22 lutego postarają się wypracować wspólne stanowisko ws. ograniczenia deficytu samorządów, czyli reguły wydatkowej. Ministerstwo Finansów chciało, by deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten planowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.