PARTNER PORTALU
 • BGK

Stanowisko w sprawie ''trzynastki''

 • wer/dsc.kprm.gov.pl    4 listopada 2011 - 17:52
Stanowisko w sprawie ''trzynastki''

Szef Służby Cywilnej ogłosił swoje stanowisko w sprawie likwidacji dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. "trzynastki".
- Pomysł likwidacji „trzynastek", jest rewolucyjny i wymaga podejścia systemowego - mówi Sławomir Brodziński, szef Służby Cywilnej. Brodziński zaznacza, że postulat obcięcia trzynastek nie pojawiał się na spotkaniach Rady Służby Cywilnej.

Informuje on, że to nie jest stanowisko Rady, ale osobista opinia Adama Leszkiewicza, jej przewodniczącego. - Uczestniczę we wszystkich spotkaniach Rady i wiem, że temat „trzynastek" nigdy nie był tam podnoszony - mówi.

Ponadto tłumaczy, że w projekcie Strategii Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Służbie Cywilnej, którą przygotował, i która została pozytywnie zaopiniowana przez Radę pojawia się postulat, że wynagrodzenie pracowników powinno być związane z efektami ich pracy.

Czytaj też: Bez trzynastki i dodatku stażowego

Wyjaśnia też, że fundusz nagród w korpusie służby cywilnej w 2010 roku wyniósł 9,7 proc. całkowitych wydatków poniesionych na wynagrodzenia. To oznacza, że z ponad 6 mld zł blisko 600 mln zł stanowiły nagrody pracowników korpusu, których jest w sumie 123 tys. Dane te zawiera sprawozdanie szefa Służby Cywilnej, które ten przedstawia corocznie premierowi.

- Elementy pro - motywacyjne, nie tylko uścisk dłoni, są potrzebne - mówi Brodziński. Zaznacza, że kwota 600 mln zł do rozdysponowania z punktu widzenia motywacji jest uczciwa, o ile nagrody pozostają w związku z efektami pracy.

Poza tym do systemu motywacyjnego nie zalicza dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

- Na najwyższych stanowiskach państwowych nie ma ''trzynastek", także wiem, że można się bez nich obejść. Pomysł ich likwidacji w całej sferze budżetowej jest rewolucyjny i wymaga podejścia systemowego - stwierdza. - Trzeba pamiętać, że ''trzynastki" w Polsce dotyczą ok. 1 mln zatrudnionych w szeroko pojętej administracji publicznej i stanowią stały element ich wynagrodzeń -podsumowuje.

Zastrzega, że gdyby wprowadzono zmiany musiałyby one dotyczyć pracowników całej sfery budżetowej, nie tylko do korpusu służby cywilnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Sasza, 2011-11-08 08:54:50

  gdzie są takie pensje proszę podać przeniosę się.
 • Koń polski, 2011-11-07 23:09:28

  Jeżeli w Polsce we wszystkich zakładach pracy już dawno zapomniano słowo "trzynastka" to nie pojęte jest aby sfera budżetowa nadal otrzymywała taką premię. Zapomnieliśmy też o bonach na święta i dopłatach do wczasów pod gruszą ! Sfera budżetowa -dysponująca nadal wieloma ośrodkami wyp...oczynkowymi / skąd oni na to mają!?/- nadal takie świadczenia pobiera! . Dlaczego tak niewielki już "światy pracy" nadal ma utrzymywać sferę budżetową w tej kwestii, gdy sam dawno zapomniał o podobnych apanażach. Nauczyciel , policjant, pracownik urzędu, strażnik miejski to nie są osoby o niskich zarobkach!Minimalną pensję ma młodszy referent ale specjalista, naczelnik wydziału to już osoby pobierające powyżej 4 tys. zł brutto ! Podobnie zarabiają nauczyciele mianowani, których nikt nie zobowiązuje do opodatkowania ich dochodów z korepetycji. Śmieszy mnie, gdy prezydent 68tysięcznego miasta albo burmistrz 10 tysięcznej mieścinki albo starosta powiatu czy wojewoda pobierają pensje większe od Premiera czy Prezydenta Polski! Powszechnie wiadomo też, że ani Służba Cywilna ani pracownicy samorządów rękawów w tej ciężkiej "służbie publicznej" sobie nie wyrywają! Jednego roku nasz szef /nowy/ zredukował pełne etaty do 5, resztę /20-tu/przyjął na umowę zlecenie, dzieło, kontrakt na własnej działalności gospodarczej i wywinął się z wszelkiego socjalu, łącznie ze związkami zawodowymi . Zostały - nam szczęśliwym - "gołe" pensje a premią jest fakt, że w ogóle mamy pracę, co pracodawca na każdym kroku podkreśla!W spółce z o.o. liczy się tylko zysk właścicieli!Niech więc samorząd przeżywa to samo a ludzi tam pracujących jest tylu,że starczy na potrzebne głosy we wszystkich wyborach ! Trzynastki znieść!!!Zlikwidujcie jeszcze KRUS, bo płacić ZUS i otoczkę pt . składka zdrowotna zabiera mi 1/3 dochodu - tu też żądam równouprawnienia!  rozwiń
 • Koń polski, 2011-11-07 22:37:45

  Jeżeli w Polsce we wszystkich zakładach pracy już dawno zapomniano słowo "trzynastka" tonie pojęte jest aby sfera budżetowa nadal otrzymywała taką premię. Zapomnieliśmy też o bonach na święta i dopłatach do wczasów pod gruszą ! Sfera budżetowa -dysponująca nadal wieloma ośrodkami wypo...czynkowymi / skąd oni na to mają!?/- nadal takie świadczenia pobiera! . Dlaczego tak niewielki już "światy pracy" nadal ma utrzymywać sferę budżetową w tej kwestii, gdy sam dawno zapomniał o podobnych apanażach. Nauczyciel , policjant, pracownik urzędu, strażnik miejski to nie są osoby o niskich zarobkach!Minimalną pensję ma młodszy referent ale specjalista, naczelnik wydziału to już osoby pobierające powyżej 4 tys. zł brutto ! Podobnie zarabiają nauczyciele mianowani, których nikt nie zobowiązuje do opodatkowania ich dochodów z korepetycji. Śmieszy mnie, gdy prezydent 68tysięcznego miasta albo burmistrz 10 tysięcznej mieścinki albo starosta powiatu czy wojewoda pobierają pensje większe od Premiera czy Prezydenta Polski! Powszechnie wiadomo też, że ani Służba Cywilna ani pracownicy samorządów rękawów w tej ciężkiej "służbie publicznej" sobie nie wyrywają! Jednego roku nasz szef /nowy/ zredukował pełne etaty do 5, resztę /20-tu/przyjął na umowę zlecenie, dzieło, kontrakt na własnej działalności gospodarczej i wywinął się z wszelkiego socjalu, łącznie ze związkami zawodowymi . Zostały - nam szczęśliwym - "gołe" pensje a premią jest fakt, że w ogóle mamy pracę, co pracodawca na każdym kroku podkreśla!W spółce z o.o. liczy się tylko zysk właścicieli!Niech więc samorząd przeżywa to samo a ludzi tam pracujących jest tylu,że starczy na potrzebne głosy we wszystkich wyborach ! Trzynastki znieść!!!Zlikwidujcie jeszcze KRUS, bo płacić ZUS i otoczkę pt . składka zdrowotna zabiera mi 1/3 dochodu - tu też żądam równouprawnienia!  rozwiń