PARTNER PORTALU
  • BGK

Starachowice będą większe? Samorząd chce poszerzyć granice miasta

  • PAP/MN    7 stycznia 2017 - 11:46
Starachowice będą większe? Samorząd chce poszerzyć granice miasta
Zdaniem prezydenta Starachowic Marka Materka, przyłączenie do miasta sąsiednich miejscowości pozwoli miastu się rozwijać. Dodaje, że skorzystają również mieszkańcy przyłączonych sołectw. (fot. Facebook)

• Samorząd Starachowic (woj. świętokrzyskie) chce powiększyć granice miasta o dwie miejscowości, znajdujące się w sąsiedniej gminie Brody.
• Władze tej gminy krytykują pomysł.
• Wkrótce mają się rozpocząć konsultacje społeczne w tej sprawie.
Inicjatorem powiększenia granic Starachowic o sołectwa Lipie i Kuczów, jest prezydent miasta Marek Materek. Proponuje on, by nowe miejscowości znalazły się w granicach Starachowic od 1 stycznia 2018 r.

Podczas ostatniej grudniowej sesji rady miejskiej, radni - niemal jednogłośnie - przegłosowali dwie uchwały intencyjne, zobowiązujące włodarza do przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie. Konsultacje mają objąć zarówno mieszkańców Starachowic jak i dwóch wsi, leżących przy wschodniej granicy miasta.

Zdaniem Materka, przyłączenie do Starachowic sąsiednich miejscowości pozwoli miastu się rozwijać. Jak tłumaczył, chodzi głównie o możliwość rozwoju budownictwa jednorodzinnego - już teraz wielu starachowiczan kupuje działki i buduje domy na tym terenie.

Sołectwa zamieszkuje ok. 1,5 tys. osób. "Praktycznie wszyscy mieszkańcy przyjeżdżają do szkół i pracy w Starachowicach. Mają bliżej do starachowickiego urzędy miasta, niż do siedziby gminy w Brodach. Także szkoła, którą mamy na osiedlu Michałów jest w połowie zapełniona przez dzieci z Kuczowa. Świadczymy też komunikację miejską dla części miejscowości Kuczów" - argumentował Materek powody zainteresowania samorządu miasta terenem sąsiednich wsi.

Czytaj też: Większe Opole przekaże środki mniejszym gminom. Dobrzeń Wielki i Dąbrowa otrzymają ponad 11 mln zł

Prezydent uważa, że przyłączenie do Starachowic Kuczowa i Lipia, przyniesie także korzyści mieszkańcom tych sołectw. Jak wyliczał, miejscowości - dzięki miejskim autobusom - będą lepiej skomunikowane, a mieszkańcy będą mieli większy wybór przedszkoli i szkół dla dzieci. Będą mogli też współdecydować o wydatkowaniu samorządowych pieniędzy w ramach m.in. budżetu obywatelskiego, programu inicjatyw lokalnych oraz korzystać z ulg wynikających ze Starachowickiej Karty Seniora 60+ i Starachowickiej Karty Dużej Rodziny.

Materek zapowiedział też przyspieszenie w budowie kanalizacji sanitarnej oraz poprawę infrastruktury drogowej na terenie sołectw. Prezydent argumentował również, że przyłączenie terenów wiejskich do miasta spowoduje wzrost wartości znajdujących się tam nieruchomości, a lokalne podatki zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego przyłączenia Kuczowa i Lipia do Starachowic mają potrwać do połowy lutego. "Jeżeli mieszkańcy nie wyrażą chęci, to nie będę tego realizował. Nie obrażę się na nikogo. Będę w kontakcie z tymi mieszkańcami jeśli będą chcieli w przyszłości podjęcia tego zadania. To nie musi stać się teraz" - podkreślił Materek.

Jeśli opinie będą pozytywne, po zakończeniu konsultacji i podjęciu stosownej uchwały przez radnych, prezydent skieruje do ministra właściwego do spraw administracji publicznej - za pośrednictwem i z opinią wojewody - wniosek o przyłączenie miejscowości do granic administracyjnych Starachowic.×
KOMENTARZE (1)

  • Kierunki rozwoju, 2017-01-07 15:05:17

    I bardzo dobrze. Należy brać pod uwagę korzyści ogólnospołeczne aniżeli posady notabli gminnych. Nic ten układ gminy, poza własnym interesem miejscowych elit, nie wnosi dla ogółu społecznego nie tylko mieszkańców gminy, ale również rozwoju samorządności w Polsce. Gmina otrzymuje 75% dochodów z tran...sferów z budżetu Państwa, wydatki na inwestycje w ostatnich latach łącznie nie przekraczały 10% dochodów, zatem po co utrzymywać takie karłowate samorządy z ich bardzo drogimi zarządami. Włączenie małych gminek do aglomeracji miejskich usprani cala sferę usług publicznych, obniży koszty funkcjonowania administracji na jednego mieszkańca oraz zapewni wysoki standard obsługi. Duże podmioty samorządowe potrafią tworzyć wspólne przedsięwzięcia oraz współorganizować się na rzecz obrony interesów wspólnot mieszkańców. Powinien być odgórny nakaz łączenia gmin poprzez likwidację, zapyziałych i nieefektywnych gminek, i przyłączenia ich do pomiotów aktywnych, otwartych na różnorodne tendencje rozwojowe sąmorządów i współpracę pomiędzy nimi. W tej sytuacji błędem jest odrywanie 2 wsi z gminy Brody zamiast przyłączenia do Starachowic całego obszaru gminy Brody tworząc gminę miejsko-wiejską.  rozwiń