PARTNER PORTALU
  • BGK

Starosta przechowa zwierzę

  • GK    16 marca 2011 - 11:26
Starosta przechowa zwierzę

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny. Zaproponowane zmiany dotyczą postępowania z rzeczami znalezionymi.
Projekt mówi nie tylko o rzeczach znalezionych, ale też o zwierzętach, na przykład o kotach i psach, które zabłąkały się lub uciekły. Znalazca powinien najpierw poinformować właściciela zguby, a gdy nie jest to możliwe zobowiązany jest zawiadomić starostę.

Jeśli sprawa dotyczy pieniędzy, papierów wartościowych, kosztowności oraz rzeczy mających wartość historyczną, naukową lub artystyczną projekt nakłada na znalazcę obowiązek oddania ich na przechowanie właściwemu staroście, gdy ich wartość przekracza 50 złotych.

Starosta musi wtedy publicznie ogłosić o znalezisku nawet jeśli rzecz nie została mu oddana mu na przechowanie.

Gdy znalazca przechowuje rzecz znalezioną u siebie, należy stosować odpowiednio przepisy o nieodpłatnym przechowywaniu. W innym wypadku za koszty przechowywania oraz wydatki związane z poszukiwaniami właściciela do wysokości wartości rzeczy odpowiada osoba uprawniona do odbioru zguby.

Znalazcy przysługuje znaleźne w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy. Roszczenie powinien on zgłosić najpóźniej w momencie wydania rzeczy właścicielowi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.