PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostwo ratuje PKS

  • www.krosnocity.pl (Ewa Bukowiecka)    3 sierpnia 2012 - 11:13
Starostwo ratuje PKS

Na ostatniej nadzwyczajnej sesji, radni powiatu krośnieńskiego wyrazili zgodę na poręczenie miliona złotych kredytu dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej.
Kredyt zostanie zaciągnięty w roku 2012 z okresem spłaty do końca 2013 r. Radni byli jednomyślni. Ta decyzja ratuje PKS przed likwidacją. Uzasadnienie projektu uchwały przedstawił starosta Jan Juszczak przypominając, iż powiat po raz kolejny ratuje firmę.

– Jest to trudny dla nas temat. Jako samorząd powiatu mamy własne zadania, inwestycje oraz plany, a zabezpieczenie poręczenia kredytu ograniczy niektóre wydatki– powiedział starosta. Jednak jeśli nie podejmiemy dzisiaj tej decyzji, patrząc realistycznie, kolejnym krokiem jest likwidacja przedsiębiorstwa – zaznaczył.

Na chwilę obecną PKS bez wzmocnienia linią kredytową nie jest w stanie funkcjonować. Bieżąca działalność firmy wymaga dużego dofinansowania, ale również pozyskiwania środków z innych źródeł.

– Poprzez udzielenie poręczenia dajemy kolejną szansę firmie i zatrudnionym w niej pracownikom. Jak Prezes i pracownicy tę pomoc wykorzystają to już tylko i wyłącznie od nich zależy – przyznał starosta Jan Juszczak. Potrzebne będą dodatkowe działania, aby spółka funkcjonowała z powodzeniem na rynku przewozowym i mogła konkurować z innymi firmami.

Zwracając się do radnych starosta powiedział: Przy tym trudnym wyborze wiązania budżetu powiatu poprzez poręczenie w zderzeniu z realną wizją likwidacji przedsiębiorstwa proszę Radę o udzielenie poręczenia.

Prezes PKS Robert Sołek odpowiadając na pytania radnych o przyszłość spółki potwierdził, że firmę czeka kolejny trudny rok. Przedstawił kierunek rozwoju dotyczący między innymi transportu drogowego, wprowadzenia dodatkowych kursów dalekobieżnych, przejęcia stacji obsługi przez część załogi czy wprowadzenia samozatrudnienia. Cały czas realizowany jest plan naprawczy, który podlega pewnym zmianom ze względu na wpływ czynników zewnętrznych.

Na sesji obecny był wiceprzewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz. Nie odniósł się bezpośrednio do dyskusji, gdyż jak przyznał nie chciał aby jego głos w jakikolwiek sposób miał zaważyć na decyzji Rady Powiatu.

Uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia radni przyjęli jednogłośnie. Konsekwencją udzielenia poręczenia było przyjęcie uchwały wprowadzającej zmiany w wieloletniej prognozie finansowej powiatu krośnieńskiego polegającej na wprowadzeniu nowego przedsięwzięcia dotyczącego poręczenia oraz zabezpieczenia na 2013 r. planu wydatków bieżących w kwocie 1 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.