PARTNER PORTALU
  • BGK

Startuje Partnerska Inicjatywa Miast

  • pt    20 czerwca 2017 - 14:15
Startuje Partnerska Inicjatywa Miast
Jerzy Kwieciński (fot.mr.gov.pl)

Wzmacnianie i promocja współpracy oraz wymiana doświadczeń i wiedzy między miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej - to cel kolejnej inicjatywy Ministerstwa Rozwoju dla ośrodków miejskich.
• Partnerska Inicjatywa Miast nastawiona jest na działania miękkie.

• PIM proponuje nową formę współpracy miast - sieci, które będą zrzeszać miasta zainteresowane współpracą w danym obszarze tematycznym.

• Sieć to od 5 do ok. 10 miast partnerskich.

 - Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to odpowiedź na zgłaszaną przez miasta potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń w celu wzmacniania ich potencjału rozwojowego. Ważnym aspektem działania jest też zaangażowanie miast w tworzenie polityk na szczeblu regionalnym, krajowym i europejskim – podkreśla wiceminister Jerzy Kwieciński.

Partnerska Inicjatywa Miast nastawiona jest na działania miękkie. PIM proponuje nową formę współpracy miast - sieci, które będą zrzeszać miasta zainteresowane współpracą w danym obszarze tematycznym.

Wspólnie będą identyfikować największe wyzwania, wymieniać się dobrymi praktykami i pracować nad możliwymi rozwiązaniami. To będzie mieć przełożenie na wzrost konkurencyjności ośrodków miejskich.

Istotą sieci ma być współdziałanie miast gotowych do poszukiwania i łączenia rozmaitych metod poprawiających warunki rozwojowe.

Sieć to od 5 do ok. 10 miast partnerskich. Może być ich więcej, ale wówczas jedno miasto pełni rolę lidera. Ma to zapewnić spójność pod względem tematycznym/problemowym i wyrównywanie potencjałów partnerów sieci.

W sieci mają znajdować się miasta z przynajmniej trzech województw, co ma zapewnić zróżnicowanie makroregionalne.

Nabór wniosków

Nabór wniosków dla miast liderów oraz miast partnerskich do pierwszych 3 sieci tematycznych dotyczących mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza ogłoszono 20 czerwca i potrwa on 4 tygodnie.

Ministerstwo Rozwoju oceni i wybierze projekty do końca sierpnia. Jest to pierwszy etap realizacji projektu, do którego przewiduje się włączenie ok. 30-40 miast.

Planowana jest jego kontynuacja w postaci kolejnych dwóch sieci - praca i umiejętności w gospodarce lokalnej oraz zrównoważone użytkowanie przestrzeni.

Zdaniem ministerstwa sieć zapewni korzyści dla miast:

- finansowanie (m.in. organizacji spotkań, wyjazdów studyjnych, przygotowania ekspertyz);

- wsparcie i wiedza eksperta tematycznego w całym okresie funkcjonowania sieci;

- opiekuna tematyczny\ego w ramach Sekretariatu PIM (Ministerstwo Rozwoju);

- bliższe poznanie się oraz wykorzystanie swoich doświadczeń i wiedzy;

-  rozwijanie umiejętności uczestników sieci poprzez przekazywanie efektywnych i innowacyjnych metod pracy;  wypracowanie pomysłów na rozwiązanie bieżących wyzwań miast poprzez prace nad Miejskimi Inicjatywami Działania.

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd zapowiada dwa projekty strategiczne przewidziane do przygotowania i realizacji do roku 2020.

Pierwszy to program wsparcia samorządów w programowaniu rewitalizacji – upowszechnianie rewitalizacji jako ważnego elementu rozwoju miast, zapewniającego trwałość zasad i instrumentów, kompleksowość, mechanizmy finansowania, usprawnienia prawno-instytucjonalne oraz przejrzysty system monitorowania i ewaluacji (dedykowane programy z POPT) oraz budowa systemu bieżącego monitorowania działań rewitalizacyjnych.

Drugim jest właśnie Partnerska Inicjatywa Miast – program wymiany oraz promocji wiedzy między miastami oraz innymi podmiotami, zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej. Jak zapisano w strategii Program służyć będzie identyfikacji dobrych praktyk stosowanych przy kluczowych wyzwaniach rozwojowych i rozpowszechnianiu ich na poziomie lokalnym, a także wzajemnemu uczeniu się (finansowany ze środków POPT 2014-2020).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.