PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawka większa niż 8 mld zł: Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST trafi do prac w komisjach

  • AW    25 listopada 2015 - 14:01
Stawka większa niż 8 mld zł: Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST trafi do prac w komisjach
Projekt ustawy przedstawił w Sejmie Andrzej Porawaski (fot.sejm.gov.pl)

Sejm, przez aklamację, zdecydował o skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego do dalszych prac w komisjach. Przedstawiciele klubów podzielili opinię o konieczności wyrównania ubytków w kasach JST, ale projekt wymaga uaktualnienia i skonfrontowania z obecnie obowiązującymi przepisami.




- Pierwszy raz prezentowałem ten projekt 6 grudnia 2012 r., ale Mikołaj nie był dla nas wtedy łaskawy – rozpoczął swoje wystąpienie w sejmie Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Porawski zaprezentował w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zakłada rekompensatę utraconych przez JST dochodów przede wszystkim przez zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej.

- Nie upieramy się, że wyrównanie ubytków musi nastąpić w sposób taki jak został wskazany w projekcie – mówił Porawski. – Są inne sposoby wzmocnienia finansów samorządowych, o których jesteśmy gotowi rozmawiać, jak np. zmiany w ustawowych ulgach w podatku od nieruchomości czy zmiany w Karcie nauczyciela - dodał.

Przyznał, że w międzyczasie, kiedy to projekt leżał w tzw. lodówce legislacyjnej, stracił sens fragment mówiący o systemie wyrównawczym w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

– Liczymy, że Parlament przyjmie rolę wspierającą samorządy – reasumował Porawski.

Zdaniem posłanki Marii Zuby z PiS, projekt jest obrazem tego jak wielka bieda panuje w samorządach. - Klub PiS widzi potrzebę pracy nad ta ustawą, ale musi zostać dopracowanych szereg innych rozwiązań – powiedziała posłanka.

Zdaniem posła PO Waldego Dzikowskiego zaprezentowany projekt to przyczynek do debaty nad nową ustawą o dochodach JST i nową strukturą wydatków w administracji.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac opowiedział się też Andrzej Maciejewski z klubu Kukiz’15

- Dziś na sali wszyscy jesteśmy samorządowcami, posłowie zarówno PiS jak i PO oraz PSL mają szanse udowodnić że liczą się z obywatelskimi projektami i zrehabilitować się za zaniedbania wobec samorządów za czasów swoich rządów – mówił Maciejewski. - Musimy jako posłowie dla JST nie tylko odzyskać utracone pieniądze ale też wyprzedzać pewne zdarzenia. Zapowiadane podniesienie kwoty wolnej podatku też uderzy w samorządy – dodał.

- Przy zapowiedziach wyborczych reform PiS, 8 mld zł, o których mówi projekt to nie jest wysoka kwota. PSL opowiada się za dalszą pracą w komisjach nad projektem – argumentował z kolei Piotr Zgorzelski z PSL.

Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów zwracała jednak uwagę, że nie ma jeszcze stanowiska rządu w kwestii tego projektu. Ministerstwo finansów zwraca uwagę, że Trybunał Konstytucyjny zabrał, w przeciągu ostatnich lat, zdanie w kwestii wydatków samorządów. Apelowała, by uwagi TK uwzględnić w pracy parlamentarnej nad obywatelskim projektem.

- Projekt podobnie jak uzasadnienie powstały kilka lat temu i wymagają dogłębnej analizy uwzględniającej stan obecny jak i zmiany prawne, jakie nastąpiły od tego czasu. Taka konstrukcja ustawy, zaproponowana w projekcie, opierająca się na podniesieniu udziału w podatku PIT, ugruntowuje obecny system finansowania i pogłębi różnice w dochodach JST, które trzeba będzie wyrównywać - mówiła Majszczyk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.