PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawka większa niż 8 mld zł: Polska Wschodnia straci na wzroście udziału w podatku PIT?

  • AW    25 listopada 2015 - 16:20
Stawka większa niż 8 mld zł: Polska Wschodnia straci na wzroście udziału w podatku PIT?

Projektowana nowelizacja to zwiększenie udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych (fot.fotolia)

- Drogą do zmniejszania rozwarstwienia dochodowego poszczególnych samorządów nie jest zwiększanie udziałów samorządów w podatkach dochodowych. Takie postępowanie będzie czyniło bogatych bardziej bogatymi, a u biednych pogłębiało biedę – twierdzi Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego.




Dziś (25 listopada) sejm zdecydował o przekazaniu do dalszych prac w komisjach obywatelskiego projektu zmiany ustawy o finansach jednostek samorządu terytorialnego.

Projektowana nowelizacja to zwiększenie udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak: dla gmin z 39,3 % do 48,78 %, dla powiatów z 10,25 % do 13,03 % oraz dla województw z 1,60% do 2,03 %.

Przyjęcie nowelizacji spowoduje uszczuplenie dochodów budżetu państwa i przesunięcie ich do budżetów samorządów. Budżety gmin dodatkowo zyskałyby ponad 6,7 mld zł, budżety powiatów 2 mld zł, oraz budżety województw nieco ponad 300 mln zł.

Wyliczenia zaraz będą nieaktualne?

Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego zwraca uwagę jednak, że planowane zmiany zapowiadane przez PiS sprawia, że owe wyliczenia będą nieaktualne.

- Te wyliczenia byłyby aktualne, gdyby nie podwyższono kwoty wolnej od podatku, co było obietnicą i co bezsprzecznie trzeba uczynić. Szacuje się, iż skutki z tego tytułu dla samorządów, szczególnie gmin będą „katastrofalne”. Ubytki dochodów, w świetle nowej prognozy finansowej Unii Europejskiej, mogą wyśmienicie ograniczyć zdolności inwestycyjne poszczególnych samorządów – podkreśla podlaski skarbnik.

Biedni stracą?

Jego zdaniem, iż coraz poważniejszym problemem staje się rozwarstwienie dochodowe poszczególnych samorządów. Dotyczy to gmin, powiatów i województw.

- Drogą do likwidowania czy zmniejszania nieuzasadnionego rozwarstwienia nie jest zwiększanie udziałów samorządów w podatkach dochodowych. Takie postępowanie będzie czyniło bogatych bardziej bogatymi, a u biednych pogłębiało biedę – twierdzi Gryko. I wylicza, że dochody z tytułu udziału w PIT województw Polski Wschodniej stanowią 65,37% dochodów w pozostałych regionach kraju (w przeliczeniu na jednego mieszkańca).

Bezsprzecznym jest, że samorządy w ostatnich latach stały się zdecydowanie biedniejsze.

- Dla poprawy sytuacji finansowej samorządów trzeba szukać dróg zwiększenia ich dochodów, ale równocześnie podjąć naprawę mechanizmów korekcyjno – wyrównawczych. Jest to szczególnie ważne dla województw tzw. „Polski Wschodniej” – reasumuje skarbnik woj. podlaskiego.

Wyliczenia skarbnika dotyczące wzrostu dochodów z tytułu udziału w PIT szczebli samorządów w poszczególnych województwach zobacz tu.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!








KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.




NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: