PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawki, ulgi: Podatek od nieruchomości wymaga zmian

  • Michał Nowak    30 września 2016 - 09:17
Stawki, ulgi: Podatek od nieruchomości wymaga zmian
Stanisław Lipiński, skarbnik Szczecina zwraca uwagę na kwestię zwolnień z podatków od nieruchomości, które jego zdaniem nie powinny być ustawowe, lecz przeniesione na grunt gminy (fot. PTWP)

• Podatki i opłaty lokalne to znaczące źródło dochodów dla jednostek samorządu terytorialnego. Szczególnie podatek od nieruchomości.
• Gminy miałyby ochotę na przejęcie pełnego władztwa nad planowanie strategii podatkowej w oparciu o tę daninę.


Lista zmian, które w tym roku zaszły w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zawiera kilka istotnych elementów. Chodzi m.in. wprowadzenie opłaty reklamowej, odrębne zasady odpowiedzialności w podatku od nieruchomości dla właścicieli garażu wielostanowiskowego, likwidację optymalizacji podatkowych w zakresie wyodrębniania własności lokali czy fakultatywność opłat lokalnych, które dotyczą opłaty miejscowej, uzdrowiskowej i targowej. 

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej w kwestii koniecznych zmian, jakie zdaniem samorządów powinny zajść w ustawie. Skarbnicy miejscy liczą m.in. na zmiany w podatku od nieruchomości, które zapewnią zwiększenie dochodów, ale też zoptymalizują działania urbanistyczne w miastach.

Czytaj też: Podatek od nieruchomości będzie wyższy

Ulgi dla gmin

– Podatek od nieruchomości to w zasadzie trzecie źródło dochodowe samorządów, po PIT i subwencji oświatowej – twierdzi Stanisław Lipiński, skarbnik Szczecina. – Jaka dzisiaj jest różnica w metrze kwadratowym tego podatku w centrum Warszawy a w Koziej Górce? Szczególnie w dużych miastach zwracamy uwagę, że ten podatek powinien pełnić inną niż obecnie rolę. Powinien stymulować rozwój przestrzenny, mieć wpływ na procesy urbanizacyjne, bo tak to wygląda na całym świecie – dodaje.

Lipiński zwraca też uwagę na kwestię zwolnień z podatków od nieruchomości, które jego zdaniem nie powinny być ustawowe, lecz przeniesione na grunt gminy.

Podatnicy też mają problemy

Dla podatnika, który prowadzi działalności na obszarze więcej niż jednej gminy, wiele komplikacji sprawia zaś zróżnicowanie formularzy przy podatku od nieruchomości, które różnią się od siebie w zależności od gminy.

Kolejnym źródłem uciekających pieniędzy z podatków jest definicja powierzchni użytkowej, mierzonej po wewnętrznej długości ścian. Przepis, który łatwo można ominąć otwierając np. działalność gospodarczą na ostatniej kondygnacji budynku, gdzie ze względu na spady i brak ścianek działowych trudno ustalić faktyczną powierzchnię lokalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.