PARTNER PORTALU
  • BGK

Stawki za przejazd autostradami

  • PAP/Puls Biznesu    7 lutego 2011 - 08:31

20 groszy za kilometr dla auta osobowego i 10 groszy dla motocykla - tak Ministerstwo Infrastruktury ustaliło stawki za przejazd płatnymi odcinkami autostrad budowanych i zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Dla porównania na odcinku Nowy Tomyśl - Konin, Autostrada Wielkopolska liczy sobie 28 groszy, a Autostrada Małopolska między Katowicami a Krakowem, 25 groszy za każdy przejechany kilometr.

Ustalone przez resort stawki mają zapewnić optymalne natężenie ruchu. Wcześniej próbowano pobierać 27 groszy za kilometr między Gdańskiem a Nowymi Marzami, lecz ta kwota odstraszała wielu kierowców.

Prawdopodobnie już od lipca opłaty będą pobierane za przejazd, bezpłatnym dotąd, fragmentem autostrady A2 Stryków - Konin. W późniejszym terminie dojdą kolejne odcinki.

Na mycie drogowcy mają zarabiać ponad miliard zł rocznie - przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia ujawnia poniedziałkowy "Puls Biznesu". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obs, 2011-02-07 14:24:02

    Pogięło ich. Za gaz do mojego Tico płacę od 9 do 15 gr za km.To jest totalny brak wyobraźni.Trzeba przyciąć zarobki urzędasów - staną się realistami.