PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczna rada zwleka z opłatami za śmieci do nowelizacji ustawy

  • PAP    18 stycznia 2013 - 18:16
Stołeczna rada zwleka z opłatami za śmieci do nowelizacji ustawy

Rada Warszawy podejmie uchwałę w sprawie metody naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych po nowelizacji ustawy śmieciowej - poinformował PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.
Na czwartkowej sesji Rady Miasta stołeczni radni nie zajęli się uchwałami dotyczącymi ustalenia metody naliczania opłat za śmieci komunalne, a co za tym idzie, nie określono, ile warszawiacy będą za to płacić.

Czytaj też: Uchwały śmieciowe odrzucone w Łomży

Ratusz przesłał do Rady dwa projekty uchwał w tej sprawie. Jedna przewidywała naliczanie opłat w zależności od powierzchni mieszkania, a druga - jednakową opłatę od gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstwa domowego, opłata miałaby wynieść 45 zł za miesiąc. W przypadku opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego, 0,8 zł za m kw. Cena ta będzie jednak mogła być regulowana w zależności od wielkości mieszkania.

Przedstawione przez stołeczny Ratusz ceny dotyczą odpadów posegregowanych. W przypadku tych nieposegregowanych opłata byłaby wyższa o 40 proc.

Milczarczyk powiedział, że rozpatrywanie przez radnych metody naliczania opłat za odpady byłoby teraz bezzasadne, gdyż ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach może być znowelizowana.

W przyszłym tygodniu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad senackim projektem zmian w ustawie śmieciowej. Projekt przewiduje m.in. inną politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. Chodzi o umożliwienie gminie wyboru różnych metod ustalania opłat w poszczególnych jej częściach, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, natomiast na pozostałym - według innej metody. Obecna ustawa nakazuje wybór jednej metody z czterech dla całej gminy: naliczania od gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących gospodarstwo, powierzchni mieszkalnej, wielkości zużycia wody w danej nieruchomości. Na nowelę oczekują samorządy. Według władz lokalnych jest ona dla nich korzystniejsza.

Warszawscy radni przyjęli w czwartek dwie inne uchwały: w sprawie określenia szczegółowego odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości oraz dotyczącą regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Pozwalają one - jak zaznaczył Ratusz - na rozpoczęcie procedury przetargowej na odbiór odpadów komunalnych.

 Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem PortaluSamorządowego.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Nic się nie stałooo, 2013-01-19 20:12:58

    Warszawa ma w doopie terminy ustawowe i pokazuje gdzie powinny mieć ustawę śmieciową inne polskie samorządy... Chaos niezmiennie trzyma się mocno w Warszawie - patrzeć na google.pl hasło "kary za śmieci zrujnują nam gospodarkę"...