PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczna reprywatyzacja ruszy z miejsca

  • PAP    30 czerwca 2012 - 14:57
Stołeczna reprywatyzacja ruszy z miejsca

Warszawscy posłowie i senatorowie PO pracują nad projektem ustawy, która ureguluje kwestie reprywatyzacji lub odszkodowań za stołeczne nieruchomości znacjonalizowane tzw. dekretem Bieruta.
Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Posłanka Platformy Ligia Krajewska poinformowała, że w pracach nad projektem parlamentarzyści będą posiłkować się wiedzą miasta i Skarbu Państwa.

„Zamierzamy też konsultować się ze stowarzyszeniami właścicieli. Nie chcemy stworzyć ustawy, która niewiele rozwiąże, albo jeszcze zagmatwa obecny stan rzeczy. Chcemy wypracować rozwiązanie, które będzie w miarę sprawiedliwe dla właścicieli, ale również nierujnujące miasta” – zadeklarowała.

B. prezydent Warszawy Marcin Święcicki przyznaje, że PO chciałaby złożyć projekt w Sejmie jeszcze w tym roku. „Na razie jesteśmy na wstępnym etapie. Musimy rozdzielić różne kategorie spraw, w tym np. roszczenia do czegoś, co już nie istnieje, czy roszczenia razem z lokatorami. Będziemy starali się ustalić dla każdego typu sprawy pewien scenariusz postępowania” – mówił Święcicki, obecnie poseł PO.

Wśród możliwych rozwiązań Święcicki wymienił m.in. zaspokojenie roszczeń przynajmniej części właścicieli na gruntach Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. „Uważam, że jako mienie zastępcze można w części przypadków proponować to, co jeszcze zostało w tej Agencji. Część osób może się zgodzić na taki wariant” – tłumaczył polityk Platformy.

Według Krajewskiej należy szukać różnych form odszkodowania, czy też form zamiennych dla własności upaństwowionej dekretem Bieruta. „Trzeba zrobić dokładną inwentaryzację – tej inwentaryzacji tak naprawdę nie ma, bo w ministerstwie skarbu i w mieście są tylko sprawy po procesach sądowych, czyli roszczenia uznane wyrokiem” – zauważyła posłanka.

Święcicki podkreśla, że część warszawskich roszczeń nie powinna powodować roszczeń finansowych, bo zaspokoją je tzw. zwroty w naturze.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.