PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica szuka operatora systemu wypożyczania rowerów

  • PAP    12 marca 2012 - 16:33
Stolica szuka operatora systemu wypożyczania rowerów

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poszukuje operatora, który uruchomi i będzie obsługiwał system wypożyczania rowerów - poinformował w poniedziałek ZTM. "Warszawski Rower Publiczny" - system bezobsługowych wypożyczalń - ma ruszyć w czerwcu.
Zadaniem wybranej firmy będzie uruchomienie i eksploatacja całego systemu, w tym zaprojektowanie rowerów, stojaków i strony internetowej "Warszawskiego Roweru Publicznego", umożliwiającej zawieranie umów i dokonywanie opłat za wypożyczenie.

Oferty można składać do 16 kwietnia. O zamówienie mogą się starać jedynie firmy, które w ostatnich dwóch latach zarządzały flotą co najmniej 1000 rowerów. Kryterium wyboru będzie cena.

Czytaj też: 120 wypożyczalni rowerów w Warszawie

Według planów ratusza w stolicy (zabierz głos/oceń prezydenta) zostanie uruchomionych 125 wypożyczalni na ponad 2000 rowerów. Stojaki na rowery do wynajęcia staną przy stacjach metra i innych ważnych węzłach komunikacyjnych oraz w pobliżu kampusów uczelnianych. Z pierwszych 55 wypożyczalni - m.in. na Ursynowie przy stacjach metra Ursynów i Stokłosy oraz koło SGGW, na Bielanach i w Śródmieściu - będzie można korzystać w połowie tego roku - zakłada ZTM.

Wypożyczenie roweru na czas do 20 minut będzie bezpłatne - jednak pod warunkiem zarejestrowania w systemie. Za dłuższy czas wypożyczenia trzeba będzie zapłacić - 1 zł za pierwsze 40 minut korzystania (liczone od 21 minuty do godziny), 3 zł za drugą godzinę i 5 zł za trzecią. Każda następna godzina wypożyczenia będzie kosztowała 7 zł. Rower będzie można wypożyczyć maksymalnie na 12 godzin; przekroczenie tego limitu będzie kosztować 200 zł.

Pierwszym dużym miastem w Polsce, które na wzór zachodnich metropolii uruchomiło sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, jest Kraków. W ramach programu uruchomionego jesienią 2008 powstało 16 stacji oferujących ok. 100 rowerów. Kraków (zabierz głos/oceń prezydenta) planuje rozbudowę swojego sytemu, by do 2015 r. można było korzystać z 1500 rowerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.