PARTNER PORTALU
  • BGK

"Stop Janosikowemu" powiedzą i w Płocku

  • PAP    18 czerwca 2011 - 10:56
 "Stop Janosikowemu" powiedzą i w Płocku

W Płocku zbierane będą podpisy pod inicjatywą ustawodawczą "Stop Janosikowemu", która zakłada zmniejszenie o 20 proc. obowiązkowej wpłaty do budżetu państwa wnoszonej przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych.
Do 15 sierpnia komitet musi zebrać 100 tys. podpisów. Dotychczas udało się zebrać ponad 15 tys. podpisów. - To ważna inicjatywa dla Płocka, w którą chcemy się włączyć - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (oceń prezydenta), cytowany w komunikacie płockiego Urzędu Miasta. Według miejskiej skarbnik Barbary Szurgocińskiej, w 2009 r. Płock zapłacił 27,5 mln zł "janosikowego", w 2010 r. było to 23,5 mln zł, a w tym roku ma to być 17 mln zł.

Czytaj też: Ruszyła zbiórka podpisów w sprawie zmian w tzw. janosikowym

Pełnomocnik inicjatywy ustawodawczej Rafał Szczepański ze Związku Stowarzyszeń Praskich podkreślił, że "janosikowe" Warszawy i Mazowsza sięga miliarda złotych rocznie. - To mniej więcej połowa całego "janosikowego", a Warszawa i Mazowsze to nie połowa Polski - zaznaczył. Dodał, że "janosikowe" to nie tylko "ból" Warszawy, ale także Krakowa, Wrocławia, Płocka i innych miast w Polsce.

- To jest ból tych ośrodków, które coś działają, próbują coś robić. To nie pozwala remontować i budować dróg, budować przedszkola - przekonuje Szczepański. Zaznaczył, że pomysłodawcy akcji chcą, aby pieniądze z "janosikowego" były przeznaczane na konkretne cele.

Czytaj też: Janosikowe znów w sądzie

W kwietniu przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Praskich złożyli w Kancelarii Sejmu zawiadomienie o powołaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej, zmierzającej do zmiany zasady naliczania "janosikowego". W tym celu potrzebna jest nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Autorzy projektu nie chcą likwidować "janosikowego", ale zmienić sposób jego naliczania i przyznawania. Proponują, by "janosikowe" na wzór zasad panujących w Unii Europejskiej było rozdzielane w konkursach na konkretne projekty. Proponują także, by "janosikowe" zostało obniżone o 20 proc. Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest zmiana sposobu naliczania opłaty dla miast na prawach powiatu - ma ona być naliczana na podstawie realnej liczby mieszańców, a nie tylko zameldowanych.

"Janosikowemu" sprzeciwia się także samorząd województwa mazowieckiego. Województwo złożyło w ubiegłym roku skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.