PARTNER PORTALU
 • BGK

Strategie rozwoju powinny być obowiązkowe dla gmin i powiatów

 • Bartosz Dyląg    31 stycznia 2014 - 00:01
Strategie rozwoju powinny być obowiązkowe dla gmin i powiatów

Samorządowcy chcą, by strategie rozwoju na poziomie gmin i powiatów były obowiązkiem wynikającym z mocy ustawy.
Podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowano o uchwalonej 24 stycznia 2014 przez Sejm zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Nowelizacja zmienia ustawę o samorządzie gminnymi i ustawę o samorządzie powiatowym. Stanowi, że samorząd gminny i powiatowy może opracowywać i przyjmować strategię rozwoju. Samorządy chcą, by było to obligatoryjne.

Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, uważa, że usunięcie obowiązku przyjmowania strategii gmin przez powiaty i gminy to nieuzasadniona próba hierarchizacji jednostek samorządu terytorialnego.

- Ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju stanowi, że politykę rozwoju prowadzą Rada Ministrów, samorząd województwa, samorząd powiatowy i gminny. Stanowi też, że politykę rozwoju prowadzi się na podstawie strategii rozwoju. W związku z tym każdy, kto prowadzi politykę rozwoju powinien na swoim obszarze przyjmować strategię rozwoju. Taki wniosek złożymy do Senatu - zapowiedział Andrzej Porawski.

Porawski dodał, że samorządy powiatowe mają obowiązek ustawowy realizacji kilkunastu, a samorządy gminne kilkudziesięciu strategicznych dokumentów branżowych dotyczących na przykład realizacji polityki społecznej czy zdrowia psychicznego. Nie są natomiast usankcjonowane strategie rozwoju lokalnego. To niezrozumiałe.

Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich polskie samorządy nabrały szacunku do planowania strategicznego, dokumenty na ten temat traktowane są poważnie, jest to dobre narzędzie rozwoju.

- Wszyscy powinni być zadowoleni, że chcemy, by strategie rozwoju miały wymiar obowiązku dla jednostek samorządu terytorialnego. Spotyka nas tymczasem niespodzianka polegająca na tym, że obowiązek strategii został z ustawy usunięty - zaznaczył Marek Wójcik.

Zdaniem Marka Wójcika w forsowaniu braku obowiązku strategii rozwoju dla gmin i powiatów pewną rolę mogą odgrywać samorządy województw. Jest to walka o pozycję samorządów.

- Proszę wyobrazić sobie strategię rozwoju miasta, które jest siedzibą województwa i strategię województwa. Ten pierwszy nie będzie miał rangi ustawowej, jest jedynie jednym z wielu ciekawych opracowań i nie musi być uwzględniany - wyjaśniał Wójcik.

Zdaniem Wójcika niezrozumiałe jest, dlaczego resort rozwoju regionalnego czy teraz infrastruktury i rozwoju nie przyjmuje stanowczego stanowiska w tej sprawie. Jego zdaniem planowanie rozwoju w długiej perspektywie jest korzystne dla wszystkich.

- Będziemy walczyć o to, by na poziomie gmin i powiatów strategie były obowiązkiem i przywilejem. Dzięki temu dokumenty te nabiorą odpowiedniej rangi - dodał Wójcik.

Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, odpowiadał samorządowcom, że intencją ministerstwa nie była likwidacja kompetencji do tworzenia strategii rozwoju dla gmin i powiatów. Dodał, że dyskusja na komisji otwiera pole do rozmowy na temat lepszego brzmienia kwestionowanych zmian w przepisach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • sołtys Spiczki, 2014-02-28 18:23:56

  Do sceptyk: nic dodac nic ująć -w mojej gminie rada uchwaliła projekt rozwoju dróg gminnych dla31 dróg lecz kontrol NIK uznała że mamy121 dróg gminnych dla których już nie opracowano strategii pytanie co z tymi drogami pewnie dalej będą nieprzejezdne bo niektóre posiadają już bramy po obu stronach Z...a opracowanie popłyneły pieniądze teraz trzeba będzie ponownie opracować i ponownie zapłacic  rozwiń
 • miła, 2014-02-17 08:52:47

  Czy firmy konsultingowe muszą się rzucać na gminne kasy? Jasne? Na fali pisania studiów wykonalności do unijnych projektów powstało setki takich firm. Teraz w funduszach unijnych posucha, a życ trzeba... ;) No to się lobbuje, żeby gminy musiały wydać kaske, czy to potrzebne, czy nie...
 • zwykły obywatel, 2014-02-16 21:47:00

  Co na te propozycje samorządy, które są reprezentowane przez eskpertów cytowanych w artykule?