PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż miejska bez fotoradaru

  • krosnocity.pl    1 czerwca 2011 - 11:37
Straż miejska bez fotoradaru

Od początku roku fotoradar Straży Miejskiej w Krośnie stoi bezczynnie. Przyczyną jest prawny bałagan i brak przepisów jasno regulujących zasady użycia sprzętu.
Końcem 2010 roku znowelizowana została ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami Straż Miejska może kontrolować prędkość za pomocą fotoradaru na obszarze zabudowanym i innych drogach wyłączając jednak autostradady i drogi ekspresowe.

Miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji. Co więcej, strażnicy muszą oznakować miejsce, w którym ustawiają się z radarem.

W chwili obecnej nadal brak jest rozporządzenia ministra, które określałoby szczegółowo przepisy używania fotoradarów przez Straż Miejską.

Fotoradary strażników mogą pojawić się ponownie na drogach po wejściu w życie rozporządzenia ministra infrastruktury określającego szczegółowe warunki oznakowania fotoradarów i korzystania z nich przez straże gminne i miejskie.

Jeden z projektów zakłada gustowne oklejenie obudowy różnymi kolorami odblaskowej taśmy. Mimo prawnych wątpliwości część straży gminnych, szczególnie na północy kraju, nadal używa fotoradarów.

Są to najczęściej fotoradary stacjonarne. Strażnicy umieszczają je w stałych punktach, ze stałym oznakowaniem informującym o automatycznym pomiarze prędkości.

Zgodnie z niektórymi opiniami prawnymi jest to wystarczające, inni za to podpowiadają na internetowych forach jak unikać płacenia mandatów w sytuacji gdy kierowcę przekraczającego prędkość złapie taki radar.

Niechcianą korespondencję ze zdjęciem można dostać przekraczając prędkość choćby o 10 km / h. Najwyraźniej dla niektórych gmin polowanie na przejeżdżających turystów to sposób na podratowanie budżetu.

„Strefa ruchu” – karanie kierowców na drogach wewnętrznychZmiana ustawy, a także rozporządzenie, które weszło w życie w ubiegłym tygodniu wprowadza nowy znak: „Strefa ruchu”. Policja i Straż Miejska będą mogły teraz karać kierowców na drogach wewnętrznych.

Warunkiem jest jednak ustawienie przez zarządcę terenu wspomnianych znaków. Ustawienie jednego znaku „Strefa ruchu” to jednak koszt około 350 zł. Znaki trzeba umieścić przy każdym wjeździe i wyjeździe.

Dla zarządców osiedli może to być poważny wydatek. Czasu na wykonanie rozporządzenia wcale nie ma za wiele. Drogi wewnętrzne powinny zostać oznakowane do sierpnia 2012 roku.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sada, 2011-06-01 12:42:25

    Straż Miejska i Policja już po zmianie PRD nabyły uprawnienia do karania za wykroczenia na drogach wewnętrznych, tyle że w ograniczonym zakresie. Strefa ruchu umożliwia po prostu ściganie za pełen wachlarz wykroczeń