Straż miejska bez możliwości karania za złe parkowanie?

Ruch Palikota chce odebrania straży miejskiej m.in. możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie oraz kontroli fotoradarowej. Posłowie ugrupowania poinformowali, że w czwartek odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu, wprowadzającego takie zmiany.
Straż miejska bez możliwości karania za złe parkowanie?

"Mnie osobiście straż miejska kojarzy się z paniami, które handlują pietruszką, z ulicznymi grajkami, którzy są delikatnie mówiąc przepędzani przez straż miejską i to czasami w sposób bardzo brutalny. Nie kojarzy mi się niestety z porządkiem, bezpieczeństwem, z tym, że można wieczorem wyjść na ulicę" - mówił rzecznik RP Andrzej Rozenek na czwartkowej konferencji prasowej.

Polityk przypomniał, że RP w wielu miastach zbiera podpisy pod wnioskami o likwidację straży miejskiej. "Ale chcemy też ten problem uregulować na skalę ogólnopolską" - zaznaczył.

Dlatego - jak mówił poseł Ruchu Maciej Banaszak - kilka miesięcy temu Ruch złożył w Sejmie projekt przewidujący zmiany w funkcjonowaniu straży miejskiej. W czwartek odbędzie się jego pierwsze czytanie - poinformował polityk.

Projekt zakłada m.in. odebranie straży miejskiej prawa do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. "Chcemy, by straż miejska zaprzestała kontroli pojazdów poprzez system fotoradarowy" - mówił Banaszak.

Poseł powiedział także, że - zgodnie z projektem - straż miejska nie mogłaby już karać kierowców za nieprawidłowe parkowanie. "W wielu miastach, czy nawet w Warszawie, czy w innych większych miastach trwają nagonki na kierowców - wystarczy na pięć minut zostawić samochód i już mamy blokadę" - mówił, przyznając, że dzieje się tak w sytuacjach "nie do końca" prawidłowego parkowania.

Podkreślił, że RP nie proponuje ustawowej likwidacji straży miejskiej - mimo że zbiera podpisy ws. likwidacji w poszczególnych miastach - bo nie ma takiej woli politycznej. "Natomiast my wychodzimy z tym projektem, bo uważamy, że to jest dobry kompromis do prawidłowego funkcjonowania straży miejskiej, jeśli taka ma dalej funkcjonować w naszym kraju" - wskazał.

Przypomniał, że straż powinna współpracować ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym zapobiegania przestępczości i poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Czytaj też: Niektóre samorządy łaskawie patrzą na straż miejską

Tymczasem - jak mówił Banaszak - z kontroli NIK z 2011 roku wynika wyraźnie, że "straż miejska to już nie jest straż miejska, tylko +straż samochodowa+ czy +policja drogowa+". "Po drugie - mamy zwiększenie o blisko 200 proc. ogólnej liczby wykrywanych przewinień komunikacyjnych, gdzie wzrost interwencji w sprawach porządku publicznego, czyli tego, do czego powołana została straż miejska (...), jest jedynie 2,7 proc." - zaznaczył. Jak dodał, to pokazuje "tę patologię".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Obsługa administracyjna, kadrowa, lokale, budynki, samochody, umundurowanie, ubezpieczenie, systemy informatyczne itd... to wszystko miliony złotych po to, żeby dwóch strażników przez kilka godzin siedziało bezczynnie w samochodzie z fotoradarem. Ale widocznie saldo jest korzystne. Czy nie lepiej w...zmocnić Policje i w rolę strażników wcielić początkujących stażem funkcjonariuszy. Przecież mamy foto radary przenośne, stacjonarne i patrole drogowe policji po co dublować uprawnienia? rozwiń

Wicuś, 2013-09-12 14:46:31 odpowiedz

Chociaż sceptycznie patrzę na poczynania SM chociażby jeśli chodzi o te przysłowiowe babcie z natką pietruszki to akurat pomysł dotyczący złego parkowania jest pomysłem chybionym - właśnie w tym wypadku powinni dostać większe uprawnienia !!!. Inna sprawa że trzeba dyskutować o całkowitej likwidacji ...SM gdyż dziś sam nie wiem z czym mam iść i czego wymagać od policji a czego od straży miejskiej - a tak prawdę mówiąc to pewnie dobrze nie wiedzą ani jedni ani drudzy rozwiń

dajan55, 2013-09-12 14:37:44 odpowiedz

Według paligłupów, nieprawidłowe parkowanie, nie jest naruszaniem porządku?? Banaszak - "Przypomniał, że straż powinna współpracować ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym zapobiegania przestępczości i poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli"...;. Czyli jak mi zaparkują na trawniku lub na środku chodnika, to mam zadzwonić po Policję? Chyba sobie jaja robi. Już to widzę jak przyjeżdżają policjanci i wystawiają wezwania lub zakładają blokady, których nie mają!!!! rozwiń

piotrek, 2013-09-12 12:09:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU