PARTNER PORTALU
 • BGK

Straż miejska bez możliwości karania za złe parkowanie?

 • PAP    12 września 2013 - 11:43
Straż miejska bez możliwości karania za złe parkowanie?

Ruch Palikota chce odebrania straży miejskiej m.in. możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie oraz kontroli fotoradarowej. Posłowie ugrupowania poinformowali, że w czwartek odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu, wprowadzającego takie zmiany.
"Mnie osobiście straż miejska kojarzy się z paniami, które handlują pietruszką, z ulicznymi grajkami, którzy są delikatnie mówiąc przepędzani przez straż miejską i to czasami w sposób bardzo brutalny. Nie kojarzy mi się niestety z porządkiem, bezpieczeństwem, z tym, że można wieczorem wyjść na ulicę" - mówił rzecznik RP Andrzej Rozenek na czwartkowej konferencji prasowej.

Polityk przypomniał, że RP w wielu miastach zbiera podpisy pod wnioskami o likwidację straży miejskiej. "Ale chcemy też ten problem uregulować na skalę ogólnopolską" - zaznaczył.

Dlatego - jak mówił poseł Ruchu Maciej Banaszak - kilka miesięcy temu Ruch złożył w Sejmie projekt przewidujący zmiany w funkcjonowaniu straży miejskiej. W czwartek odbędzie się jego pierwsze czytanie - poinformował polityk.

Projekt zakłada m.in. odebranie straży miejskiej prawa do przeprowadzania kontroli fotoradarowej. "Chcemy, by straż miejska zaprzestała kontroli pojazdów poprzez system fotoradarowy" - mówił Banaszak.

Poseł powiedział także, że - zgodnie z projektem - straż miejska nie mogłaby już karać kierowców za nieprawidłowe parkowanie. "W wielu miastach, czy nawet w Warszawie, czy w innych większych miastach trwają nagonki na kierowców - wystarczy na pięć minut zostawić samochód i już mamy blokadę" - mówił, przyznając, że dzieje się tak w sytuacjach "nie do końca" prawidłowego parkowania.

Podkreślił, że RP nie proponuje ustawowej likwidacji straży miejskiej - mimo że zbiera podpisy ws. likwidacji w poszczególnych miastach - bo nie ma takiej woli politycznej. "Natomiast my wychodzimy z tym projektem, bo uważamy, że to jest dobry kompromis do prawidłowego funkcjonowania straży miejskiej, jeśli taka ma dalej funkcjonować w naszym kraju" - wskazał.

Przypomniał, że straż powinna współpracować ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym zapobiegania przestępczości i poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Czytaj też: Niektóre samorządy łaskawie patrzą na straż miejską

Tymczasem - jak mówił Banaszak - z kontroli NIK z 2011 roku wynika wyraźnie, że "straż miejska to już nie jest straż miejska, tylko +straż samochodowa+ czy +policja drogowa+". "Po drugie - mamy zwiększenie o blisko 200 proc. ogólnej liczby wykrywanych przewinień komunikacyjnych, gdzie wzrost interwencji w sprawach porządku publicznego, czyli tego, do czego powołana została straż miejska (...), jest jedynie 2,7 proc." - zaznaczył. Jak dodał, to pokazuje "tę patologię".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Wicuś, 2013-09-12 14:46:31

  Obsługa administracyjna, kadrowa, lokale, budynki, samochody, umundurowanie, ubezpieczenie, systemy informatyczne itd... to wszystko miliony złotych po to, żeby dwóch strażników przez kilka godzin siedziało bezczynnie w samochodzie z fotoradarem. Ale widocznie saldo jest korzystne. Czy nie lepiej w...zmocnić Policje i w rolę strażników wcielić początkujących stażem funkcjonariuszy. Przecież mamy foto radary przenośne, stacjonarne i patrole drogowe policji po co dublować uprawnienia?  rozwiń
 • dajan55, 2013-09-12 14:37:44

  Chociaż sceptycznie patrzę na poczynania SM chociażby jeśli chodzi o te przysłowiowe babcie z natką pietruszki to akurat pomysł dotyczący złego parkowania jest pomysłem chybionym - właśnie w tym wypadku powinni dostać większe uprawnienia !!!. Inna sprawa że trzeba dyskutować o całkowitej likwidacji ...SM gdyż dziś sam nie wiem z czym mam iść i czego wymagać od policji a czego od straży miejskiej - a tak prawdę mówiąc to pewnie dobrze nie wiedzą ani jedni ani drudzy  rozwiń
 • piotrek, 2013-09-12 12:09:38

  Według paligłupów, nieprawidłowe parkowanie, nie jest naruszaniem porządku?? Banaszak - "Przypomniał, że straż powinna współpracować ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym zapobiegania przestępczości i poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli"...;. Czyli jak mi zaparkują na trawniku lub na środku chodnika, to mam zadzwonić po Policję? Chyba sobie jaja robi. Już to widzę jak przyjeżdżają policjanci i wystawiają wezwania lub zakładają blokady, których nie mają!!!!  rozwiń