PARTNER PORTALU
 • BGK

Straż miejska bez uprawnień do kontroli fotoradarowej i nakładania mandatów?

 • AT    23 kwietnia 2013 - 17:36
Straż miejska bez uprawnień do kontroli fotoradarowej i nakładania mandatów?

Ruch Palikota chce odebrania straży miejskiej uprawnień do kontroli fotoradarowej oraz możliwości nakładania mandatów za złe parkowanie. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Projekt ten ma na celu właściwą regulację przepisów, które zdaniem Ruchu Palikota (RP) są przyczyną odejścia instytucji straży miejskiej od ustawowych zadań wskazanych w ustawach oraz wywodzących się z genezy tej instytucji.

Czytaj też: Fotoradary dzielą kierowców

RP postuluje o ustawowe uregulowanie względem straży miejskiej następujących kwestii:

- wyłączenie instytucji straży miejskiej z procesu kontroli fotoradarowej

- odebranie straży miejskiej możliwości karania kierowców z tytułu wykroczeń za nieprawidłowe parkowanie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ustawowe odebranie wyżej wymienionych kompetencji sprawi, iż straż miejska wróci do swoich korzeni i założeń funkcjonowania jako służby publicznej na rzecz porządku lokalnego, a nie instytucji powołanej do podnoszenia wysokości kwot założeń budżetów gminnych.

Czytaj też: Policja spisała straż miejską za fotoradar

- Zabranie tychuprawnień sprawi także, zę straże miejskie pozostaną wyłącznie w gminach, w których faktycznie służą na rzecz porządku, a nie miejskiego skarbca. Podstawową i naczelną zasadą realizowaną przez straż miejską powinna być bowiem współpraca ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym w szczególności zapobiegania przestępczości oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli - informuje RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • krzyciel, 2013-04-24 14:32:01

  Właściwie to Straż Miejska powinna zajmować się WYŁĄCZNIE pobieraniem opłat za parkowanie lub nakładaniem kar za złe parkowanie. Od zapewnienia bezpieczeństwa - w tym i bezpieczeństwa ruchu drogowego (więc i fotoradary) - jest Policja Państwowa. A SM - jako służba gminna - powinna jedynie być wykorz...ystywana do wspierania funkcjonowania gmin. Gmina tworzy płatne parkingi - gmina pobiera opłaty. I robi to w jej imieniu SM. Gmina - jako właściciel np. placów czy chodników - może również zakazać wykorzystywania ich do określonych celów (np. do parkowania samochodów) i nałożyć karę administracyjną (nie mandat!) za łamanie tego zakazu. I tu SM jak najbardziej jest wskazana do egzekwowania tych kar. A jeżeli parkowanie w jakimś miejscu narusza dodatkowo zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym - wówczas oprócz kary administracyjnej nakładanej przez SM powinien zostać nałożony mandat przez drogówkę.  rozwiń
 • KoLo, 2013-04-24 09:18:32

  Z calym szacunkiem do sluzb mundurowych... ale straz miejska to w wiekszosci nieudolne matoly, ktorzy tylko czychaja na mozliwosc wykorzystania swoich nieslusznych praw... i oczywiscie ich naduzycie! Precz!!!
 • POPISowiec, 2013-04-24 08:02:53

  Straż miejska darmozjady tak jak inspekcja drogowa . Policji jest wystarczająco dużo . ORMO pracowało za darmo .