Straż miejska bez uprawnień do kontroli fotoradarowej i nakładania mandatów?

Ruch Palikota chce odebrania straży miejskiej uprawnień do kontroli fotoradarowej oraz możliwości nakładania mandatów za złe parkowanie. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Straż miejska bez uprawnień do kontroli fotoradarowej i nakładania mandatów?

Projekt ten ma na celu właściwą regulację przepisów, które zdaniem Ruchu Palikota (RP) są przyczyną odejścia instytucji straży miejskiej od ustawowych zadań wskazanych w ustawach oraz wywodzących się z genezy tej instytucji.

Czytaj też: Fotoradary dzielą kierowców

RP postuluje o ustawowe uregulowanie względem straży miejskiej następujących kwestii:

- wyłączenie instytucji straży miejskiej z procesu kontroli fotoradarowej

- odebranie straży miejskiej możliwości karania kierowców z tytułu wykroczeń za nieprawidłowe parkowanie.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ustawowe odebranie wyżej wymienionych kompetencji sprawi, iż straż miejska wróci do swoich korzeni i założeń funkcjonowania jako służby publicznej na rzecz porządku lokalnego, a nie instytucji powołanej do podnoszenia wysokości kwot założeń budżetów gminnych.

Czytaj też: Policja spisała straż miejską za fotoradar

- Zabranie tychuprawnień sprawi także, zę straże miejskie pozostaną wyłącznie w gminach, w których faktycznie służą na rzecz porządku, a nie miejskiego skarbca. Podstawową i naczelną zasadą realizowaną przez straż miejską powinna być bowiem współpraca ze społeczeństwem w zakresie rozwiązywania problemów społeczności lokalnych, w tym w szczególności zapobiegania przestępczości oraz poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli - informuje RP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Właściwie to Straż Miejska powinna zajmować się WYŁĄCZNIE pobieraniem opłat za parkowanie lub nakładaniem kar za złe parkowanie. Od zapewnienia bezpieczeństwa - w tym i bezpieczeństwa ruchu drogowego (więc i fotoradary) - jest Policja Państwowa. A SM - jako służba gminna - powinna jedynie być wykorz...ystywana do wspierania funkcjonowania gmin. Gmina tworzy płatne parkingi - gmina pobiera opłaty. I robi to w jej imieniu SM. Gmina - jako właściciel np. placów czy chodników - może również zakazać wykorzystywania ich do określonych celów (np. do parkowania samochodów) i nałożyć karę administracyjną (nie mandat!) za łamanie tego zakazu. I tu SM jak najbardziej jest wskazana do egzekwowania tych kar. A jeżeli parkowanie w jakimś miejscu narusza dodatkowo zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym - wówczas oprócz kary administracyjnej nakładanej przez SM powinien zostać nałożony mandat przez drogówkę. rozwiń

krzyciel, 2013-04-24 14:32:01 odpowiedz

Z calym szacunkiem do sluzb mundurowych... ale straz miejska to w wiekszosci nieudolne matoly, ktorzy tylko czychaja na mozliwosc wykorzystania swoich nieslusznych praw... i oczywiscie ich naduzycie! Precz!!!

KoLo, 2013-04-24 09:18:32 odpowiedz

Straż miejska darmozjady tak jak inspekcja drogowa . Policji jest wystarczająco dużo . ORMO pracowało za darmo .

POPISowiec, 2013-04-24 08:02:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU