PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż miejska jeszcze miesiąc bez fotoradarów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 stycznia 2011 - 06:35
Straż miejska jeszcze miesiąc bez fotoradarów

Resort infrastruktury w tym tygodniu wysłał do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia, który przywróci strażnikom miejskim możliwość karania kierowców mandatami za przekraczanie prędkości.
oradarami. Jest luka prawna i czekają na jej załatanie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Problem wiąże się z ostatnimi nowelizacjami w prawie o ruchu drogowym i w kodeksie wykroczeń. Ustawodawca chciał jednocześnie uporządkować coraz bardziej kontrowersyjne metody wykorzystania fotoradarów przez strażników.

Zaporę dla praktyki reperowania mandatami gminnego budżetu ma stanowić ustęp 4 art. 129b znowelizowanego kodeksu, zgodnie z którym strażnicy muszą konsultować z lokalnym komendantem policji miejsce ustawienia fotoradaru. Sposób jego oznakowania miało określić rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozporządzenie zostanie uchwalone – resort infrastruktury czeka na odpowiedzi m.in. Komendy Głównej Policji i MSWiA. Według nieoficjalnych informacji proces uzgodnień i podpisania rozporządzenia przez ministra Cezarego Grabarczyka może zająć jeszcze miesiąc.

Projekt reguluje też inną ważną kwestię – kalibrację fotoradarów. Mają one rejestrować naruszenia prędkości co 5 km na drodze, gdzie ograniczenie wynosi do 70 kilometrów. Jeśli można poruszać się szybciej, urządzenie będzie robić zdjęcie tylko w przypadku, gdy prędkość będzie przekroczona o co najmniej 10 kilometrów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też:

Fotoradary z oznakowaniem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.