PARTNER PORTALU
  • BGK

Straż miejska zmierzy prędkość fotoradarem

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    30 czerwca 2011 - 06:21
Straż miejska zmierzy prędkość fotoradarem

Kierowcy będą mogli dostać mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez strażników na przenośnym fotoradarze.
Funkcjonariusze straży miejskiej mogą już korzystać z fotoradarów i karać mandatami kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Właśnie weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury z 17 czerwca 2011 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące (DzU nr 133, poz. 770).

Określa ono długo oczekiwane zasady korzystania z fotoradarów na polskich drogach. Przepisy rozporządzenia obowiązują od 28 czerwca, czyli dnia, w którym zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy oznaczają, że straż miejska musi oznakować miejsce, w którym ustawi się z fotoradarem, znakiem D-51, czyli niebieską tablicą informującą o prowadzonej kontroli prędkości. Dopiero nowe rozporządzenie określiło, że w ten sposób strażnicy mają informować kierowców o tym, gdzie stoją.

Czytaj też: Fotoradary z oznakowaniem

Rozporządzenie określa, że strażnicy mogą ustawić się z przenośnym lub zainstalowanym w samochodzie fotoradarem na drodze w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu. Z takim sprzętem nie mogą ustawić się jednak w odległości mniejszej niż 500 metrów od innego urządzenia rejestrującego zlokalizowanego na tej samej drodze.

Nie mogą też prowadzić kontroli prędkości na drodze, gdzie są urządzenia ujawniające wykroczenia na określonym odcinku drogi (takie, które wyliczą średnią prędkość kierowcy, np. na kilku kilometrach).

Czytaj też: Zlikwidują atrapy fotoradarów

Rozporządzenie określa też, że zdjęcie kierowcy zostanie zrobione przez wszystkie fotoradary dopiero, gdy przekroczy on dopuszczalną prędkość o ponad 10 km/godz. Z tym że przepis ten nie dotyczy tradycyjnych radarów, które są w posiadaniu policji. Dlatego nie oznacza przyzwolenia na szybszą jazdę – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.