Straż Ochrony Kolei od 2017 r. pod nadzorem MSWiA

• Podporządkowanie Straży Ochrony Kolei MSWiA oraz rozszerzenie uprawnień jej funkcjonariuszy - przewiduje projekt ustawy o SOK.
• Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
• Obecnie SOK jest częścią PKP Polskich Linii Kolejowych, która zarządza infrastrukturą kolejową.
Straż Ochrony Kolei od 2017 r. pod nadzorem MSWiA
Obecnie do zadań SOK należy pilnowanie porządku na dworcach kolejowych oraz w pociągach (fot.kgsok.pl)

Włączenie SOK do MSWiA to jeden z etapów planu, zgodnie z którym resort miałby nadzorować bezpieczeństwo w transporcie. Już wcześniej zapowiadano podporządkowanie policji Inspekcji Transportu Drogowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozważane jest też włączenie pod nadzór resortu działających na lotniskach straży pożarnych.

Status formacji państwowej Straż Ochrony Kolei - której korzenie sięgają 1918 r. - utraciła w wyniku rozpoczętego w 2000 r. procesu restrukturyzacji PKP. "Lata funkcjonowania w nowej rzeczywistości prawnej wykazały, że podjęte decyzje w zakresie umiejscowienia SOK spowodowały szereg komplikacji, utrudniających skuteczne funkcjonowanie formacji, która realizuje bardzo poważne zadania w obszarze bezpieczeństwa publicznego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Według MSWiA dotychczasowe doświadczenia w funkcjonowaniu SOK w strukturach spółki prawa handlowego "wyraźnie wskazują na konflikt interesów pomiędzy ustawowymi zadaniami formacji, a celami spółki nastawionej na osiąganie zysku". "Ponadto w obecnym stanie prawnym, SOK wciąż napotyka na wiele trudności w realizacji ustawowych zadań, co negatywnie wpływa na skuteczność działania oraz stan bezpieczeństwa i porządku na obszarach kolejowych, w pociągach i innych pojazdach kolejowych" - wskazuje MSWiA.

Czytaj też: Straż Ochrony Kolei: Wcześniejsza emerytura dla wszystkich funkcjonariuszy?

Obecnie do zadań SOK należy pilnowanie porządku na dworcach kolejowych oraz w pociągach. Funkcjonariusze SOK mają prawo do legitymowania i karania mandatami osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia. Mogą także zatrzymać taką osobę w celu doprowadzenia jej do najbliższej jednostki policji. "Sokiści" mogą używać m.in. broni palnej, paralizatorów, pałek służbowych i kajdanek.

W myśl przygotowanego przez MSWiA projektu, który trafił do konsultacji społecznych, funkcjonariusze SOK - ponad 3 tys. osób - mają mieć uprawnienia podobne funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na terenie kraju. SOK dostanie dostęp do policyjnej bazy danych o kierowcach, a funkcjonariusze będą chronieni tak jak inne służby mundurowe MSWiA.

fot.kgsok.pl
fot.kgsok.pl

Po zmianach komendant główny SOK będzie centralnym organem administracji rządowej powoływanym i odwoływanym przez premiera na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Szefowi SOK będą podlegać komendy regionalne, rejonowe oraz ośrodki szkolenia SOK.

Projekt zakłada utworzenie korpusów i stopni funkcjonariuszy SOK analogicznie do rozwiązań przyjętych w innych służbach podległych lub nadzorowanych przez MSWiA - szeregowych, podoficerów, aspirantów, oficerów młodszych, oficerów starszych i generałów SOK.

MSWiA chce, aby funkcjonariusze SOK mieli uprawnienia m.in. do sprawdzania bagażu oraz przeszukania podróżnych. "Obszary kolejowe, ze względu na swoją specyfikę, masowość i dostępność, są szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych zamachowców, a tym samym jeszcze bardziej narażone na potencjalne działania terrorystyczne" - uzasadniają autorzy projektu.

 


KOMENTARZE (2783)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wiem debile ze wasze miejsce jest na torach i na peronach gdzie kradna a nie do kontrolowania ruchu drogowego czekam z niecierpliwoscia gdzie jakis debil mi wtargnie na jezdnie zebyy mnie zatrzymac jak nie bedzie w obecnosci policji to go przejade bo wpadacie w ostatniej chwili

gang lowicki, 2017-07-20 21:58:10 odpowiedz

Do Gracz: Będzie rozkaz z góry to związki mogą sobie blokować Jeśli raz jeszcze MSWiA się o nas upomni to żadne zz tu nie namieszają już więcej Miejmy nadzieje iż Komendant Główny będzie miał w sobie tyle determinacji iż doprowadzi do końca tę sprawę i nawet szkoła oficerska nie pokrzyżuje mu plan...ów Powodzenia p. Komendant Główny rozwiń

uczeń , 2017-07-20 16:53:26 odpowiedz

Jak w SOK będzie tyle związków to nie ma mowy o MSWIA ludzie zrozumcie, to związkowcy nie chcą tej zmiany. Co panowie związkowcy by robili którzy są na cywilnych etatach. MSWIA potrzebuje ludzi do pracy a nie obiboków którym zależy na jak najwięcej zebrać członków i siać propagandę. Powiem tak związ...ki nic nie pomogą tylko płać składki. Ja nie jestem w związkach nie płacę daniny na nierobów i karierowiczów. rozwiń

Gracz, 2017-07-20 13:42:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE