PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażacy ochotnicy zapłacą mniej za prąd?

  • WNP.pl    3 listopada 2016 - 19:15
Strażacy ochotnicy zapłacą mniej za prąd?
Dlaczego miałaby nastąpić proponowana przez PSL zmiana? Projektodawcy wskazują, że OSP są traktowane przez przedsiębiorstwa energetyczne na równi z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą (fot. sxc.hu)

Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie prawa energetycznego, którego sednem jest, jak się wydaje, ustalenie dla ochotniczych straży pożarnych (OSP) odrębnej taryfy dystrybucyjnej energii elektrycznej.
Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy o zmianie prawa energetycznego ( druk sejmowy 974 ). Przedmiotowy projekt przewiduje, że przedsiębiorstwa energetyczne mają tworzyć odrębną grupę taryfową dla ochotniczych straży pożarnych (OSP).

- Zgodnie z projektowanymi przepisami, przedsiębiorstwa energetyczne będą zobowiązane do utworzenia odrębnej grupy taryfowej dla przyłączonych do sieci OSP, które są jednostkami ochrony przeciwpożarowej, niezależnie od poziomu napięcia znamionowego sieci, biorąc pod uwagę znaczenie tych jednostek dla realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Natomiast przy kalkulowaniu taryfy (dla energii elektrycznej) dla takiego odbiorcy, zgodnie z projektowanymi wytycznymi, przedsiębiorstwa energetyczne będą musiały uwzględniać m.in. taką przesłankę jak realizacja przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpożarowej – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Dlaczego miałaby nastąpić proponowana przez PSL zmiana? Projektodawcy wskazują, że OSP są traktowane przez przedsiębiorstwa energetyczne na równi z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i znajdują się w grupie taryfowej C, a ich zdaniem ze względu na szczególny charakter działania OSP nie jest uzasadnione traktowanie OSP na równi z podmiotami prowadzącymi zawodową działalność gospodarczą.

Czytaj cały tekst TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.