PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażacy rozstrzygnęli przetarg na samolot

  • PAP    3 sierpnia 2011 - 18:25
Strażacy rozstrzygnęli przetarg na samolot

538 tys. zł brutto zapłaci podlaska straż pożarna za bezzałogowy samolot, przydatny m.in. w akcjach w trudno dostępnym terenie. Po kilku próbach udało jej się wreszcie rozstrzygnąć przetarg. Wybrano ofertę firmy KABE z Mikołowa (Śląskie).
Warunki i termin dostawy będzie znany po podpisaniu umowy z dostawcą - powiedział w środę Marcin Janowski, rzecznik prasowy podlaskiej straży pożarnej.

Zakup bezzałogowego samolotu będzie sfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu: "Budowa zintegrowanego systemu ochrony ludności i środowiska w układzie transgranicznym Polski i Litwy". Finansowane są z niego również inne zakupy na potrzeby straży pożarnej, m.in. samochodów gaśniczych. W ubiegłym roku z tego źródła był finansowany zakup największej w Polsce, specjalistycznej cysterny.

Bezzałogowy samolot pozwoli strażakom skuteczniej monitorować działania prowadzone w trudnych warunkach, np. podczas rozległych pożarów w trudnym terenie bagiennym. W Podlaskiem dochodzi do takich pożarów np. na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Samolot miałby też pomagać patrolować tzw. strefy zagrożeń.

Według specyfikacji przetargu, samolot ma być szybki w przygotowaniu do pracy, zdalnie sterowany, być wyposażony w kamerę do zdjęć w dzień i w nocy, czujniki stężenia tlenu, amoniaku i gazów wybuchowych. Uzyskiwane obrazy i dźwięki mają być w czasie rzeczywistym transmitowane na ziemię.

Procedura przetargowa trwała od 2009 roku, rozstrzygnięcie zapadło dopiero w trzecim przetargu, wybór nastąpił z trzech ofert. W pierwszym - złożone oferty przekroczyły budżet, jaki zaplanowano na zakup maszyny; w drugim - jedyny zainteresowany oferent nie spełniał wszystkich wymogów specyfikacji przetargowej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.