PARTNER PORTALU
  • BGK

Straże gminne poza prawem? RPO wyjaśnia

  • EM    18 listopada 2013 - 18:07
Straże gminne poza prawem? RPO wyjaśnia

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wystąpiła do ministra transportu z wnioskiem o wyjaśnienie kwestii stosowania przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym określających zadania straży miejskiej w zakresie kontroli ruchu drogowego.
Wątpliwości budzi art. 129b Prawa o ruchu drogowym. Na podstawie tego przepisu straznicy prowadzą czynności w sprawach o wykroczenia ujawnione przez stacjonarne urządzenie rejestrujące.

Zdaniem RPO przepis art. 129b ust. 4 wyraźnie stanowi, że strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionym z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

Poza tym przepis ten jednoznacznie ogranicza straż gminną (miejską) w zakresie korzystania z urządzeń rejestrujących jedynie do ich niestacjonarnych (przenośnych) wersji oraz zainstalowanych w pojeździe.

Według Lipowicz dokonywanie przez strażników czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących ("fotoradary" oraz urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle) należy uznać za działania naruszające prawa oraz wolności obywatelskie.

Jej zdaniem należy wyjaśnić kwestię niewłaściwej praktyki funkcjonariuszy straż miejskich (gminnych) i ustalić jednolitą wykładnię przepisów w tym zakresie.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • vin, 2013-11-19 10:37:50

    A w Kozie Głowy -miejscowość nic sobie z tego nie robią!!! gdzie jest prawo??? co na to władza?? nic czeka na kasę