PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnicy gminni będą bardziej skuteczni

  • GK    19 listopada 2011 - 11:48
Strażnicy gminni będą bardziej skuteczni

Strażnicy gminni będą mogli dawać sygnał do zatrzymania pojazdu również z poruszającego się oznakowanego pojazdu służbowego straży. Obecnie mogą to robić tylko, gdy poruszają się pieszo.
Taką m.in. zmianę proponuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w projekcie rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Obecnie, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, sygnał do zatrzymania pojazdu może być podawany wyłącznie przez strażnika gminnego (miejskiego) poruszającego się pieszo.

Czytaj też: NIK o fotoradarach straży gminnych i miejskich

„Wywołuje to niekiedy kuriozalne sytuacje, w których strażnik poruszający się pojazdem służbowym, widząc np. motorowerzystę jadącego bez kasku musi najpierw go wyprzedzić (jeśli jedzie w kierunku przeciwnym musi jeszcze przedtem zawrócić), zatrzymać się, wyjść z pojazdu i dopiero wówczas podać motorowerzyście polecenie zatrzymania się. Stwarzało to dla podlegającego kontroli dogodną sytuację do podejmowania działań mających na celu uniknięcie kontroli” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia MSWiA.

Proponowana zmiana ma przyczynić się do podniesienia skuteczności działań strażników gminnych (miejskich) wobec kierujących pojazdami, którzy podlegają ich ustawowo określonym kompetencjom w zakresie kontroli ruchu drogowego, a więc niestosującym się do zakazu ruchu w obu kierunkach, naruszającym przepisy o zakazie zatrzymywania i postoju pojazdów oraz naruszającym przepisy o ruchu rowerów i motorowerów.

Jednocześnie proponowana regulacja nie upoważnia strażników gminnych (miejskich) do dawania sygnału do zatrzymania z wykorzystaniem świetlnych i dźwiękowych sygnałów, w które jest wyposażony pojazd uprzywilejowany.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.,

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Saxofonista, 2011-11-24 10:31:46

    sytuacja zmienia się z dnia na dzień - na lepsze, więc nie ma podstaw by nie wierzyć w lepszą przyszłość w kwestii bezpieczeństwa.
  • EREMITA, 2011-11-24 09:44:56

    W czasach PRL-u nawet ZOMO nie miało tylu uprawnień. Komu i czemu to służy? Jestem za zlikwidowaniem natychmiastowym tego patologicznego tworu jakim jest Straż Miejska, a środki jakie otrzymują przekazać na Policję. Niech każdy zajmie sie tym co do niego należy, a będzie nam się może nie lepiej, a...le łatwiej żyło.  rozwiń