PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnicy miejscy dostaną nowe prawa

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    27 maja 2011 - 06:52
Strażnicy miejscy dostaną nowe prawa

Funkcjonariusze zajmą się wystawianiem mandatów m.in. za wydobywanie piasku czy kopanie dołów. Dzięki temu sądy będą miały mniej pracy.
Minister spraw wewnętrznych i administracji chce dać strażnikom uprawnienia do wystawiania mandatów za więcej, niż dzisiaj mogą, wykroczeń. Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest gotowy i wejdzie w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Uprawnienie do szybkiej ingerencji strażników ma wynikać z kilku różnych ustaw – pisze „Rzeczpospolita”.

Z kodeksu wykroczeń będą mogli wystawiać mandaty za nielegalne wydobywanie piasku, margieli czy żwiru. Wydobywanie piasku z zamkniętych żwirowni czy wywożenie piasku z lasu to dziś uciążliwy problem dla gmin, które są właścicielami lasów czy żwirowni.

Czytaj też: Straż miejska może karać za więcej wykroczeń

Równie uciążliwe jest niszczenie lub uszkadzanie urządzeń służących do utrzymania zwierząt oraz kopanie dołów czy rowów na nienależącym do sprawcy wykroczenia gruncie leśnym lub rolnym.

Kolejną ustawą, z której będą mogli korzystać strażnicy, jest ustawa o ochronie zabytków i opiece nad nimi. Jej przepisy wprowadzają sporo zakazów i ograniczeń obowiązujących na terenie parku kulturowego lub jego części. Chodzi o zabronione umieszczanie napisów, reklam, tablic ogłoszeniowych i innych znaków (z wyjątkiem drogowych) niezwiązanych z ochroną parku.

Czytaj też: Straż miejska skontroluje ci piec

Kolejne przepisy dotyczą wyborów. Kodeks wyborczy przewiduje kilkanaście rodzajów wykroczeń, za które grozi grzywna. Teraz strażnicy miejscy będą mogli za niektóre z nich wystawiać mandaty. Za co? Za prowadzenie agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej lub samorządu terytorialnego bądź sądów oraz zakładów pracy w sposób zakłócający ich pracę.

Karana przez strażników miejskich mandatem będzie też agitacja w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje, i w szkole wobec uczniów.

Czytaj też: Strażnicy miejscy biegną do sanktuarium

Strażnik gminny nałoży też karę za umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach czy słupach ogłoszeniowych – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror Minister, 2011-05-27 08:34:23

    Minister spraw wewnetrznych wychodzi poza swoje konstytucyjne uprawnienia. Moze w ogole zlikwidujemy sady i zastapimy wymiar sprawiedliwosci policja. Dajmy im jeszcze gustowne, brazowe koszule, zeby razniej wypelniali swoja nowa funkcje wymiaru sprawiedliwosci ?