PARTNER PORTALU
 • BGK

Strażnicy miejscy też chcą prawa do wcześniejszych emerytur

 • Parlamentarny.pl    22 lutego 2016 - 13:47
Strażnicy miejscy też chcą prawa do wcześniejszych emerytur
Straż miejska złożyla wniosek do TK w grudniu 2015 roku (fot. flickr.com/Cezary Borysiuk)

· Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, celnicy nabędą prawo do wcześniejszych emerytur już w połowie tego roku.
· To efekt przygotowania przez nich obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
· Na podobną walkę idą strażnicy miejscy, którzy pod koniec 2015 roku złożyli do TK wniosek, w którym podnoszą, że choć zakres ich działania jest zbliżony do tego, jaki podejmują policjanci, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.
W lipcu 2015 roku Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP (KRKMiG) informowała o przygotowywaniu projektu skargi do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zamierzała wykazać niezgodność z konstytucją zasad przechodzenia strażników na emerytury. Strażnicy uważają, że, pełniąc niemalże te same obowiązki co funkcjonariusze policji, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.

Jak zapowiadali, tak zrobili. – Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyliśmy 17 grudnia 2015 roku – informuje Artur Hołubiczko, komendant straży miejskiej w Częstochowie i prefekt zarządu Krajowej Rady Komendantów. Odsyła także do treści wniosku. W jego uzasadnieniu strażnicy miejscy piszą: „Strażnicy gminni (miejscy) wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia”.

We wniosku czytamy również, że na tle innych służb, policja i straż gminna (miejska) mają najwięcej cech podobnych, co wynika ze specyfiki ich działania oraz wielu płaszczyzn współpracy obu formacji.

Więcej tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • emerytowany ubek, 2017-02-22 18:39:52

  Jeśli mają dostać to dostaną i nikt się was pytać o zdanie nie będzie. ..
 • ZK-1, 2016-02-24 12:01:55

  Od razu wszystkim należy nadać takie prawo. Strażnicy Miejscy, to nie to samo co Policja!!
 • ADG, 2016-02-24 00:14:06

  Nic tylko żądania , gorzej z wykonywaniem obowiązków służbowych. Najwyższy czas zlikwidować te instytucję ,która tylko pobiera wynagrodzenie. Przez te kilka lat wyrosła kolejna grupa uprzywilejowanych./nauczyciele , policja , pracownicy służby więziennej , stan górniczy całkiem słusznie - ryj pod... ziemią jak kret w niewiedzy czy wyjdziesz z tego cały , i teraz pojawiła się kolejna grupa leni żadnych pieszczot . W moim mieście straży miejskiej nie widać na ulicy od lat. Chyba siedzą w zaciszu gabinetów komendanta lub wyrabiają u prezydenta bądź innych spolegliwych.Za nic mają przepisy i plny dróg oraz kierunków jazdy.Ktoś z ulicy na której obowiązywał ruch jednokierunkowy - tylko dojazd dla mieszkańców , zmienił znaki i z wąskiej uliczki zrobił trasę wielokierunkową z zatrzymywaniem się na pełnym gazie na wyjęcie papierosa z paczki , wyjęcie zapalniczki i zapalenie . wszystko w czarnych oparach spalin walących w okna pobliskich bloków / 4 - 10 m /lun wiczorem podjeżdża kierowca samochodem osobowym , siedzi przy pracującym silniku , i zadymia na czarno dwie przestrzenie okolicznych na czarno , drzewa pa takiej akcji pnie mają czarne jakby ktoś wysmarował je sadzą. Ani policji ani straży. To jest real nie iluzja .A kto za to zapłaci? Podatnik z przymusu bo emeryt albo rencista. Reszta - zasiłki, zapomogi z MOPS- u i praca za granicą plus zasiłki na dzieci, W przeliczeniu ponad 700 zł na jedno.ADG  rozwiń