Strażnicy miejscy też chcą prawa do wcześniejszych emerytur

· Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, celnicy nabędą prawo do wcześniejszych emerytur już w połowie tego roku.
· To efekt przygotowania przez nich obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
· Na podobną walkę idą strażnicy miejscy, którzy pod koniec 2015 roku złożyli do TK wniosek, w którym podnoszą, że choć zakres ich działania jest zbliżony do tego, jaki podejmują policjanci, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.
Strażnicy miejscy też chcą prawa do wcześniejszych emerytur
Straż miejska złożyla wniosek do TK w grudniu 2015 roku (fot. flickr.com/Cezary Borysiuk)

W lipcu 2015 roku Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych RP (KRKMiG) informowała o przygotowywaniu projektu skargi do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zamierzała wykazać niezgodność z konstytucją zasad przechodzenia strażników na emerytury. Strażnicy uważają, że, pełniąc niemalże te same obowiązki co funkcjonariusze policji, nie są objęci tymi samymi przywilejami emerytalnymi.

Jak zapowiadali, tak zrobili. – Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyliśmy 17 grudnia 2015 roku – informuje Artur Hołubiczko, komendant straży miejskiej w Częstochowie i prefekt zarządu Krajowej Rady Komendantów. Odsyła także do treści wniosku. W jego uzasadnieniu strażnicy miejscy piszą: „Strażnicy gminni (miejscy) wykonują zadania w wielu aspektach podobne do funkcjonariuszy policji. Podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się nie tylko na zakres faktycznie podejmowanych czynności, ale także podobne uprawnienia i obowiązki oraz stopień narażenia życia i zdrowia”.

We wniosku czytamy również, że na tle innych służb, policja i straż gminna (miejska) mają najwięcej cech podobnych, co wynika ze specyfiki ich działania oraz wielu płaszczyzn współpracy obu formacji.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jeśli mają dostać to dostaną i nikt się was pytać o zdanie nie będzie. ..

emerytowany ubek, 2017-02-22 18:39:52 odpowiedz

Od razu wszystkim należy nadać takie prawo. Strażnicy Miejscy, to nie to samo co Policja!!

ZK-1, 2016-02-24 12:01:55 odpowiedz

Nic tylko żądania , gorzej z wykonywaniem obowiązków służbowych. Najwyższy czas zlikwidować te instytucję ,która tylko pobiera wynagrodzenie. Przez te kilka lat wyrosła kolejna grupa uprzywilejowanych./nauczyciele , policja , pracownicy służby więziennej , stan górniczy całkiem słusznie - ryj pod... ziemią jak kret w niewiedzy czy wyjdziesz z tego cały , i teraz pojawiła się kolejna grupa leni żadnych pieszczot . W moim mieście straży miejskiej nie widać na ulicy od lat. Chyba siedzą w zaciszu gabinetów komendanta lub wyrabiają u prezydenta bądź innych spolegliwych.Za nic mają przepisy i plny dróg oraz kierunków jazdy.Ktoś z ulicy na której obowiązywał ruch jednokierunkowy - tylko dojazd dla mieszkańców , zmienił znaki i z wąskiej uliczki zrobił trasę wielokierunkową z zatrzymywaniem się na pełnym gazie na wyjęcie papierosa z paczki , wyjęcie zapalniczki i zapalenie . wszystko w czarnych oparach spalin walących w okna pobliskich bloków / 4 - 10 m /lun wiczorem podjeżdża kierowca samochodem osobowym , siedzi przy pracującym silniku , i zadymia na czarno dwie przestrzenie okolicznych na czarno , drzewa pa takiej akcji pnie mają czarne jakby ktoś wysmarował je sadzą. Ani policji ani straży. To jest real nie iluzja .A kto za to zapłaci? Podatnik z przymusu bo emeryt albo rencista. Reszta - zasiłki, zapomogi z MOPS- u i praca za granicą plus zasiłki na dzieci, W przeliczeniu ponad 700 zł na jedno.ADG rozwiń

ADG, 2016-02-24 00:14:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU