PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnik będzie mógł ukarać

  • AT    16 listopada 2011 - 20:04
Strażnik będzie mógł ukarać

19 listopada br. wchodzi w życie przygotowane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
ZAKTUALIZOWANA. Rozporządzenie to podpisał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości (MS).
 
- Potrzeba nowelizacji rozporządzenia podyktowana jest m.in.: zasadą ekonomii postępowania w sprawach o wykroczenia, w których wystarczającą reakcją może być nałożenie na sprawcę wykroczenia grzywny w drodze mandatu karnego – mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. – Zmiana ma na celu odformalizowanie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia, a w konsekwencji zmniejszenie liczby spraw kierowanych do sądów – dodaje.
 
Przede wszystkim jednak, podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń (Dz.U. Nr 224, poz.1340), która wchodzi w życie 19 listopada 2011 r. do Kodeksu wykroczeń dodaje przepis penalizujący sprzedawanie towarów poza miejscami do tego wskazanymi (art.60 par.1). W związku z tym zaistniała konieczność nowelizacji rozporządzenia w celu umożliwienia strażnikom gminnym (miejskim) dostosowanie jego przepisów do aktualnego stanu prawnego.
 
Jak informuje MS zmiana rozporządzenia polega na dodaniu do katalogu wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych uprawnieni są do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, art.60 par. 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń.

Jednym z wykroczeń, za który strażnicy gminni będą mogli ukarać mandatem jest handel w niedozwolonych miejscach.

Rozporządzenie, będące aktem wykonawczym do znowelizowanego we wrześniu Kodeksu wykroczeń, wejdzie w życie w sobotę, tak samo jak nowelizacja.

O potrzebie wprowadzenia odpowiedzialności za handel poza wyznaczonymi miejscami zwracały uwagę wielokrotnie m.in. władze miejscowości turystycznych. Prace w Sejmie trwały od jesieni zeszłego roku. Do tej pory straże gminne karały handlujących poza dozwolonymi miejscami stosując inne przepisy Kodeksu wykroczeń - m.in. o handlu mimo braku pozwoleń na działalność gospodarczą, czy tamowaniu ruchu.

Więcej na temat kary za handel w niedozwolonych miejscach czytaj w artykule: Strażnicy będą karać za handel w niedozwolonych miejscach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • KOliber, 2011-11-16 19:25:25

    Moga sobie zatańczyc tango z różą w Ząbkach,czyż nie?
  • GRACE J., 2011-11-16 18:59:07

    do karania to są wszyscy chętni nawet strażnicy. Trzeba więc SŁUCHAć stróżów prawa i tyle..