PARTNER PORTALU
  • BGK

Strażnik wystawi ci mandat za palenie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 listopada 2010 - 07:56
Strażnik wystawi ci mandat za palenie

Mandat za złamanie zakazu palenia w miejscach publicznych będzie mógł wystawić także strażnik gminny. Sędziowie obawiają się napływu drobnych spraw wynikających z nowelizacji ustawy antynikotynowej.
Nie tylko inspektorzy sanepidu, ale także strażnicy gminni będą mogli ukarać mandatem osobę, która złamie zakaz palenia w miejscach publicznych. Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od 15 listopada osoby, które złamią ten zakaz palenia w miejscu publicznym muszą się liczyć z karą w wysokości do 500 zł. Mandaty za tego typu wykroczenie mogą wystawić funkcjonariusze Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Takiego uprawnienia nie ma straż gminna.

Jednak już niedługo uprawnienia strażników zostaną poszerzone o możliwość nakładania mandatów karnych w takich sprawach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało odpowiedni projekt rozporządzenia i chce, aby weszło w życie jak najszybciej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.