PARTNER PORTALU
  • BGK

Strefy powinny się odnowić

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 października 2010 - 07:17
Strefy powinny się odnowić

Złożoność przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych i istnienie wielu reżimów prawnych powodują, że pełne wykorzystanie przysługujących w nich przywilejów jest trudną sztuką.
Z punktu widzenia wzrostu ekonomicznego ważne jest, by inwestycja w specjalnych strefach ekonomicznych wiązała się z utworzeniem nowych miejsc pracy albo z wdrożeniem nowoczesnych technologii – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli ktoś odwiedziłby tereny specjalnych stref ekonomicznych np. w Gliwicach, Świdnicy, Nowej Soli, Kwidzynie czy Mielcu, z pewnością dojdzie do wniosku, że strefy odniosły sukces. Przyczyniły się do utworzenia wielu nowych miejsc pracy na terenach o strukturalnym bezrobociu, do rewitalizacji obszarów przemysłowych. Jednak dziś cele te już nie są wystarczające.

Przyciągając do stref inwestycje oparte tylko na niskich kosztach pracy w Polsce, nie tworzymy podstaw dla długofalowego rozwoju. Dlatego strefy powinny się zmieniać i się zmieniają. Widać to przez umożliwienie reinwestycji w strefach, udostępnienie stref dla określonych inwestycji usługowych, tworzenie stref na wybranych przez inwestora terenach.

Z drugiej strony, zmiany w funkcjonowaniu stref, determinowane również unijnymi zasadami udzielania pomocy publicznej, pociągają za sobą częste zmiany przepisów oraz praktyki korzystania z ulg podatkowych w strefach.

Kilkanaście nowelizacji ustawy strefowej, ponad 20 nowelizacji przepisów wykonawczych, kilkadziesiąt istotnych orzeczeń sądowych i kilkaset interpretacji organów podatkowych to już naprawdę niezły dorobek, który niestety nie sprzyja postrzeganiu tego instrumentu wspierania inwestycji jako przejrzysty i jasny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.