PARTNER PORTALU
  • BGK

Strefy ściśle tajne

  • GK    11 sierpnia 2011 - 08:47
Strefy ściśle tajne

Urzędy muszą utworzyć strefy ochronne dla zabezpieczenia informacji niejawnych. Instrukcje w tej sprawie zawiera projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów.
Ustawa o ochronie informacji niejawnych określa zasady ochrony informacji przed nieuprawnionym ujawnieniem, jako stanowiące tajemnicę państwową lub służbową, niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania.

Projekt rozporządzenia w sprawie środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych stanowi określa szczegółowe przedsięwzięcia, jakie należy podjąć, aby wypełnić przepisy ustawy.

Także samorządy, które mają lub przetwarzają informacje niejawne o klauzuli „poufne” i „zastrzeżone” muszą stworzyć strefy ochronne, wprowadzić system kontroli wejść i wyjść z tych stref, a także określić uprawnienia osób upoważnionych do przebywania w nich.

Projekt daje samorządom pół roku od wejścia w życie rozporządzenia na wdrożenie koniecznych rozwiązań.

Zdaniem rządu wejście w życie rozporządzenia nie wpłynie na budżet jednostek samorządu terytorialnego. Nie spowoduje też konieczności nowych inwestycji, a w zdecydowanej większości wypadków będzie wymagało podjęcia wyłącznie przedsięwzięć organizacyjnych polegających na przeprowadzeniu analizy zagrożeń i określenia na jej podstawie ich poziomu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.