• PARTNERZY PORTALU

Strona publiczna też winna "katastrofy budowlanej"?

Kto naprawdę jest winny problemom spółek budowlanych?
Strona publiczna też winna "katastrofy budowlanej"?

Na pierwszy rzut oka wypowiedzi, chociażby szefa GDDKiA, wyglądają logicznie - przecież profesjonalni menadżerowie powinni uwzględnić w oferowanej cenie wszystkie ryzyka związane z realizowanym kontraktem. Jednak jeśli rozłożyć rzeczywistość na mniejsze czynniki, to już nie jest to takie proste - podkreślił Maciej Stańczuk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Stańczuk zaznaczył, że w każdym kraju, który byłby dotknięty taką "katastrofą budowlaną", powinna toczyć się publiczna dyskusja w oparciu o merytoryczne argumenty, aby przede wszystkim właściwie zdiagnozować problem.

Czytaj też: Samorządy przesuwają inwestycje. Dlaczego?

- Trzeba wyciągnąć wnioski, aby taka sytuacja nie powtórzyła się więcej w przyszłości. Mam natomiast wrażenie, czytając wypowiedzi niektórych osób, że chodzi tylko o to, aby udowodnić, że nie ma się sobie nic do zarzucenia, a winni są ci drudzy, bo przecież nikt nie zmuszał ich do podpisywania nierentownych kontraktów - powiedział Stańczuk.

Prezes przyznał, że można było spodziewać się, że dojdzie do boomu budowlanego, z którego będą chcieli skorzystać nie tylko polscy wykonawcy.

Czytaj też: Katowickie centrum kongresowe opóźnione

- Niestety strona publiczna postanowiła to wykorzystać, aby przerzucić wszystkie ryzyka realizacji kontraktów na stronę prywatną. Dlatego krajowe spółki budowlane stanęły przed następującą alternatywą: po pierwsze - przystąpić do tej gry, licząc, że "jakoś to będzie" i może uda się później dogadać z zamawiającym. Po wtóre: zredukować swój potencjał, przygotowany wcześniej na nadchodzący boom - ocenił Stańczuk.

Cały artykuł czytaj tu

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE