PARTNER PORTALU
  • BGK

Struzik dzieli 100 mln z janosikowego - na drogi i kulturę

  • PAP    2 grudnia 2014 - 06:27
Struzik dzieli 100 mln z janosikowego - na drogi i kulturę

Adam Struzik (fot: mazowieckie.pl)

Ponad 100 mln zł, które Mazowsze zaoszczędzi w 2015 roku na janosikowym będzie przeznaczone na remonty dróg czy dofinansowanie instytucji oświatowych i kulturalnych - zapowiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Struzik powiedział, że urząd marszałkowski pracuje obecnie nad autopoprawką do projekt budżetu na 2015 r., w której uwzględnione zostanie mniejsze obciążenie janosikowym w przyszłym roku.

Czytaj też:Sejm zdecydował: Mazowsze odda na janosikowe o 213 mln zł mniej

Według starego systemu województwo mazowieckie miało zapłacić w przyszłym roku ok. 500 mln zł janosikowego. W październiku resort finansów przesłał do samorządów wytyczne, zgodnie z którymi wpłata Mazowsza w 2015 roku miała wynieść 372 mln zł.

Następnie w efekcie nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - którą na początku listopada podpisał prezydent Bronisław Komorowski - danina ta obniżona została jeszcze o ok. 100 mln zł. W związku z tym, województwo będzie musiało w przyszłym roku zapłacić 271 mln zł janosikowego, czyli o ponad 200 mln zł mniej w stosunku do pierwotnego założenia, które wynikało jeszcze starego systemu.

W takiej sytuacji urząd marszałkowski zapowiadając autopoprawkę do projektu budżetu wskazywał, że musi poczekać na wytyczne z resortu finansów dot. wysokości janosikowego, które w przyszłym roku Mazowsze będzie musiało zapłacić.

Ministerstwo Finansów pytane, czy urząd rzeczywiście musi czekać na takie wytyczne odpowiedziało m.in., że w pracach parlamentarnych nad przepisami noweli ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dotyczącymi wyliczenia wpłat województw na 2015 r. uczestniczyli również przedstawiciele województwa mazowieckiego.

"W trakcie posiedzeń były prezentowane skutki finansowe projektu, w tym wysokość wpłat do budżetu państwa województwa mazowieckiego w 2015 r. Istnieje więc możliwość samodzielnego wyliczenia na rok 2015 kwoty wpłat województwa mazowieckiego do budżetu państwa z przeznaczeniem na część regionalną subwencji ogólnej dla województw" - poinformowało MF.

Struzik przyznał, że zarząd nie będzie czekał na takie wytyczne, a stosowna autopoprawka do projektu budżetu województwa na 2015 rok jest przygotowywana.

Czytaj też: Adam Struzik kolejny raz mazowieckim marszałkiem

Pytany na jakie cele zostaną przeznaczone "zaoszczędzone" pieniądze z janosikowego poinformował, że m.in. na remonty dróg na Mazowszu, które pilnie potrzebują naprawy.

"Będziemy też starali się po części zasypać dziury budżetowe, które pojawiły się chociażby w stosunku do instytucji kulturalnych, które były na granicy wydolności" - dodał. Marszałek województwa wskazał, że na dotacje będą mogły również liczyć instytucje oświatowe.

Na razie zgodnie z obecnym projektem budżetu, w 2015 roku dochody województwa mazowieckiego planowane są w wysokości ponad 2,5 mld zł, a wydatki na poziomie blisko 2,47 mld zł. Mazowsze chce z podatków dochodowych uzyskać w przyszłym roku 1,48 mld zł, z czego dochód z PIT ma wynieść 262 mln zł, a z CIT 1,22 mld zł. Ma być to odpowiednio o 7,78 i 3,23 proc. więcej w stosunku do 2014 r.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.