PARTNER PORTALU
  • BGK

Struzik: Mazowsze bez Warszawy biedne jak mysz kościelna

  • AW    10 listopada 2015 - 11:30
Struzik: Mazowsze bez Warszawy biedne jak mysz kościelna
Analizy UMWM dotyczące wyłączenia Warszawy z woj. mazowieckiego

Spadek dochodów z podatku CIT o ok. 90 proc. i utrudniony dostęp do już wynegocjowanych unijnych funduszy – to główny problem z jakim przyjdzie się zmierzyć województwu mazowieckiemu, gdyby doszło do zapowiadanego przez PiS administracyjnego wyodrębnienia Warszawy i powiatów ją okalających. - Liczby mówią same za siebie – przestrzega Adam Struzik, marszałek mazowiecki.
Jak przypominają władze woj. mazowieckiego, pomysł administracyjnego podzielenia obecnego województwa mazowieckiego nie jest nowy. Pierwszym pretekstem podziału administracyjnego miała być troska o zachowanie po 2020 r. środków unijnych. Ten argument, zdaniem marszałka Adama Struzika, stracił już rację bytu.

- Rada ministrów poparła bowiem wprowadzenie nowego podziału statystycznego i określenia dwóch NUTS-2 dla Mazowsza (czyli statystycznych obszarów, dla których liczone są środki unijne). To tańsze i rozsądniejsze rozwiązanie, które zagwarantuje Mazowszu pieniądze unijne w kolejnej perspektywie - przypomina marszałek. - Politycy PiS dalej mówią jednak o konieczności podziału administracyjnego. O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów, ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu – twierdzi Struzik.

Jako dowód mazowiecki urząd marszałkowski przygotował orientacyjne szacunki dotyczące wyłączenia Warszawy z Mazowsza.

Obszar i zadania podobne, ale pieniędzy znaczenie mniej

Wyłączenie administracyjne tego terenu sprawi, że nowe województwo mazowieckie będzie miało podobną powierzchnię (86 proc. dotychczasowej). Diametralnie spadną jednak dochody. Najważniejszy dochód, czyli CIT wyniesie zaledwie 11,8 proc. obecnych przychodów regionu. Stolica kraju generuje wysokie dochody. To tu znajduje się większość firm krajowych i zagranicznych.

- Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak analogiczna redukcja zadań i obowiązków. Mazowsze będzie miało do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, 50 proc. szpitali i 38 proc. instytucji kultury. W sumie ze 122 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (urzędy, instytucje kultury, szpitale, spółki) 46 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, a 59 z resztą województwa, przy czym 17 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone – dodaje urząd.- Warszawa stymuluje rozwój regionu, a z efektów tych korzysta całe województwo. Jaka jest alternatywa zdaniem PiS? Odgrodzenie administracyjnym murem Warszawy i pozostawienie mniej zamożnego Mazowsza z 10 proc. dotychczasowych dochodów? – pyta marszałek.

Jego zdaniem budżet nowego województwa mazowieckiego byłby tak niski, że nie miałoby ono środków na wkład własny do wielu projektów unijnych, które powinno zrealizować, by poprawić jakość życia mieszkańców Mazowsza. Jednocześnie nowo powstałe województwo warszawskie ze względu na swoje dochody musiałoby płacić jeszcze większe „janosikowe”.

Utrata środków unijnych?

Problem drugi, na jaki zwraca uwagę marszałek z PSL, to środki unijne - te wynegocjowane już przez władze województwa. W sumie mówimy o 2,1 mld euro.×
KOMENTARZE (1)

  • Ślązak, 2015-11-11 02:29:05

    Wreszcie Struzik byłby w takiej sytuacji jak reszta marszałków.