PARTNER PORTALU
  • BGK

Struzik: Mazowsze dobrze się rozwija. Podział województwa groźny w skutkach

  • AW    20 października 2015 - 15:04
Struzik: Mazowsze dobrze się rozwija. Podział województwa groźny w skutkach

Flaga województwa mazowieckiego (fot.wikipedia.org/Poznaniak)

Jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone przez Europejski Urząd Statystyczny, Mazowsze jako jedyny polski region odnotowało wyższy niż średnia UE wzrost PKB na mieszkańca. - W tym kontekście pomysły na podział województwa, brzmią już nie tylko absurdalnie, ale i groźnie – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Jak chwali się mazowiecki urząd marszałkowski, w ciągu ostatnich lat Mazowsze wyrosło na europejskiego lidera rozwoju. Wszystko to za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego, a także silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii.

– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. Jak wskazuje Markku Markkula, szef Komitetu Regionów, na sukces naszych regionów przekłada się m.in. jakość systemu edukacji oraz wysoka kultura przedsiębiorczości i oczywiście sprawne wykorzystanie środków unijnych. W tym kontekście pomysły na podział województwa, które dziś jest liderem rozwoju, brzmią już nie tylko absurdalnie, ale i groźnie – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Czytaj też: Utworzenie województwa warszawskiego zwiększy administrację

Najwyższy wzrost PKB na jednego mieszkańca

Opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny badania dotyczą lat 2008-2013. W tym okresie najwyższy wzrost PKB na jednego mieszkańca w stosunku do średniej unijnej odnotowano w dwóch stołecznych regionach: Polski – Mazowszu oraz Słowacji – Kraju Bratysławskim.

W 2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 procent. W tym czasie, czternaście polskich województw pozostało w grupie 80 unijnych regionów poniżej średniej UE. Najwolniej spośród polskich regionów rozwijały się zachodniopomorskie, opolskie i świętokrzyskie.

Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych. Mazowsze to także lider jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych.

Czytaj też: "Wyjście poza PKB". Potrzebny nowy podział funduszy unijnych po 2020 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • leda, 2015-10-20 16:08:49

    Struzik zmienił zdanie? Do niedawna postulował podział województwa na Warszawę i Mazowsze, groził niepłaceniem janosikowego. Tak to zapowiedź zmiany rządów, w których zapewne nie będzie PSL, odmienia ludowców...
  • olo, 2015-10-20 15:45:33

    "Mazowsze dobrze się rozwija" szczególnie Świątynia Opatrzności, na którą Strózik lekką ręką rzuca miliony wyszarpane podatnikom swemu bratu - proboszczowi tej świątyni. A dałby coś ze swoich zasobów i pochwalił się tym.