PARTNER PORTALU
 • BGK

Struzik: Utworzenie województwa warszawskiego zwiększy administrację

 • AW    29 września 2015 - 14:49
Struzik: Utworzenie województwa warszawskiego zwiększy administrację
Utworzenie nowego województwa – stołecznego generuje koszty i zwiększa administrację- twierdzi Adam Struzik (fot.mazovia.pl)

- Przed każdymi wyborami pojawiają się pomysły tworzenia nowych województw. To po prostu gra na resentymentach - tak propozycje PiS ws. nowego podziału administracyjnego kraju komentuje marszałek Adam Struzik. Uważa, że podział statystyczny po roku 2020 przyniesie więcej korzyści województwu mazowieckiemu niż podział administracyjny.
Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik odniósł się do wypowiedzi czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zapowiedzieli, że po wyborach PiS będzie dążyć do utworzenia dwóch nowych województw: środkowopomorskiego i warszawskiego.

Zdaniem Struzika to pomysł przynoszacy więcej kłopotów niż korzyści.

- Z analiz, jakie przeprowadzaliśmy, jasno wynika, że utworzenie nowego województwa – stołecznego generuje koszty i zwiększa administrację. Dodatkowy podział administracyjny do 2020 r. przyniósłby tylko same kłopoty – konieczność podziału majątku województwa i tworzenie nowej administracji dodatkowego regionu. Fundusze europejskie, które mamy do 2020 r., z kolei w ogóle nie są do podzielenia – te decyzje są już zamknięte – wyjaśniał marszałek Adam Struzik.

Województwo mazowieckie znacznie zróżnicowane 

Różnice w poziomie PKB (produktu krajowego brutto) w przeliczeniu na jednego mieszkańca pomiędzy Warszawą a najbiedniejszymi podregionami województwa wynoszą już ponad 4:1. Metodyka podziału środków w ramach polityki spójności Unii Europejskiej rozgranicza obszary wymagające największego wsparcia, których PKB per capita wyrażone w parytecie siły nabywczej nie przekracza 75 proc. średniej unijnej.

- Jak się okazuje, w skali całego województwa wydzielenie takie przyniosłoby podobne korzyści jak obecny podział statystyczny w obrębie NTS 2, z tym, że połowa mieszkańców województwa nie byłaby objęta dofinasowaniem z programu EFRR, lecz jedynie EFS. W perspektywie 2014-2020 w ramach RPO WM województwo otrzymało 2,1 mld euro. Gdyby nastąpił podział administracyjny lub statystyczny to Warszawa mogłaby liczyć na ok. 300 mln euro z EFS (brak możliwości realizacji inwestycji infrastrukturalnych), a pozostała część województwa na około 1,8 mld euro. Tak więc kwota, jaka przypadłaby Mazowszu w obecnych granicach administracyjnych nie uległaby istotnym zmianom - podaje urząd marszałkowski.

Zarząd województwa mazowieckiego uważa, że podział statystyczny po roku 2020 przyniesie więcej korzyści województwu niż podział administracyjny, ponieważ podział administracyjny jest znacznie trudniejszy do przeprowadzenia w krótkim okresie, natomiast podział statystyczny nie powoduje dodatkowych kosztów administracyjnych i nie wymaga żmudnych prac legislacyjnych i woli politycznej.

Negocjacje z Eurostatem

W 2013 r., odrzucając wniosek Mazowsza, Eurostat stwierdził, że przy zmianie na podział „nieadministracyjny” istnieje konieczność zachowania przedziału liczby mieszkańców od 0,8 mln do 3 mln mieszkańców (ust. 2) w jednym NUTS 2.

Właśnie teraz istnieje możliwość podjęcia kolejnych negocjacji z Eurostat w sprawie nowego podziału statystycznego, tak by część Mazowsza pozostała w grupie NUTS-2 kwalifikujących się jako regiony słabiej rozwinięte.

W 2015 r. wspólne wystąpienie wojewody mazowieckiego i marszałka województwa mazowieckiego do Ministra Infrastruktury i Rozwoju przyczyniło się do podjęcia prac nad delimitacją województwa mazowieckiego i ustaleniu granic dla dwóch NUTS 2 dla Mazowsza. Zarząd województwa mazowieckiego na wniosek GUS zaproponował również podział na podregiony – NUTS 3.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaleciło prezesowi GUS rozpoczęcie negocjacji z Eurostatem w tej sprawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • Chełmianin N, 2015-10-01 13:39:59

  Do Wara od Radomia: Rym udany i zrozumiały tekst, a więc kochaj życie jakie jest! Słowo! To podpalacz świata, zniszczy człeka i pozamiata!
 • Wara od Radomia, 2015-10-01 12:13:53

  Do Chełmianin N: Dobre! Również bym bronił honoru żony, choć przez innych z PO został splamiony!
 • Chełmianin N, 2015-10-01 09:07:21

  Do Wara od Radomia: Jak brakuje umiaru w rozumie, to się pisze co się umie. Słabe ego nie ma zdania swego, a Radom jest każdego!