PARTNER PORTALU
  • BGK

Strzelnice w każdym powiecie? MON ma plan, miasta problemy

  • AW/PAP    7 września 2017 - 10:22
Strzelnice w każdym powiecie? MON ma plan, miasta problemy
Zdaniem MON strzelnice cieszą się dużym zainteresowaniem (fot.pixabay)

Zdaniem resortu obrony narodowej jest potrzeba aktywowania strzelnic, ich remontów i budowy. To, że użytkowanie strzelnicy budzi emocje pokazuje przykład krakowski.
• Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS) w Krakowie zdecydował, że będzie nowy przetarg na operatora zabytkowej strzelnicy Piłsudskiego na Woli Justowskiej.

• Poprzedni przetarg, budzący kontrowersje, został zamknięty.

• Temat strzelnic podejmuje też MON, zapowiadając program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic w każdym powiecie.


Od stycznia 2018 r. MON chce wprowadzić program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic - powiedział w czwartek (7 września) wiceszef MON Michał Dworczyk.

Strzelnice blisko ludzi

Strzelnice mają być otwarte dla wszystkich i znajdować się w każdym powiecie.

- Mamy zabezpieczone środki i jesteśmy na etapie wprowadzania zmian prawnych. Jest to program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica - otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd - zaznaczył Dworczyk.

Podkreślił, że strzelnice cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ "z jednej strony to jest rozwój strzelectwa, rozwój postaw proobronnych, organizacji proobronnych, oraz możliwość do ćwiczenia dla wojska" - ocenił wiceszef MON.

Jak dodał obecna sytuacja strzelnic jest związana z "destrukcją", jaka została przeprowadzona w obszarze infrastruktury Wojska Polskiego. "Z ponad 200 strzelnic wojskowych, które istniały w naszym kraju, w tej chwili jest poniżej 100. Wiele z nich zostało wyłączonych, bez możliwości rewitalizacji" - zaznaczył Dworczyk.

- Rozmawiamy też z Ministerstwem Sportu i mamy nadzieję, że od stycznia taki program wspierania tego rodzaju inwestycji dla samorządów uruchomimy - powiedział.

Przypomnijmy, z danych NIK wynika, że stan techniczny strzelnic pozostawia wiele do życzenia.

Kraków ma problem

Tymczasem w Krakowie jest problem z przetargiem na zarządzanie strzelnicą. Zwycięzca ogłoszonego w czerwcu przetargu byłby przez 40 latu użytkownikiem strzelnicy, wyremontowanej właśnie za 12 mln zł (głównie za środki gminy Kraków).

- Zamieściliśmy na naszej stronie internetowej komunikat o zamknięciu przetargu. Mieliśmy do tego prawo, o czym mówi punkt 9 ogłoszenia o przetargu - powiedział rzecznik ZIS Jerzy Sasorski. Jak dodał, w najbliższym czasie ZIS przedstawi prezydentowi Krakowa nową koncepcję wyłonienia opiekuna obiektu.

Część oferentów jest oburzona decyzją ZIS. - To postępowanie niezgodne z prawem. Na miejsce wezwaliśmy policję, żeby zabezpieczyć dokumentację. Zgłosiliśmy sprawę do prokuratury, bo ktoś musiał to zrobić - powiedział cytowany przez portal gazetakrakowska.pl Piotr Brodziński, prezentujący fundację Wiedza - jednego z oferentów.

- Byliśmy na miejscu, jednak wbrew plotce policja nie zabezpieczyła dokumentów, a interwencja zakończyła się pouczeniem stron - powiedziała Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.