PARTNER PORTALU
  • BGK

Stwórz on-line mapę wydatków swojej gminy

  • AW    7 października 2014 - 08:27
Stwórz on-line mapę wydatków swojej gminy

Ile pieniędzy gmina wydaje na służbę zdrowia, a ile na wynagrodzenia dla urzędników? To dużo czy mało w porównaniu z innymi wydatkami? Ruszył serwis www.wydatkigminy.pl, dzięki któremu każdy może on-line stworzyć mapę wydatków swojej gminy.
Na www.wydatkigminy.pl można stworzyć infografikę, która przedstawia na co i ile pieniędzy wydają władze w każdej miejscowości.

- Wystarczy znaleźć odpowiednie dane na stronach swojej gminy, uzupełnić je w formularzu na stronie, a za pośrednictwem strony internetowej każdy zainteresowany może tworzyć mapę wydatków dla swojej gminy. Następnie można ją wydrukować i opublikować na stronie internetowej czy Facebooku. ­- tłumaczy Dulak.

- Mamy nadzieję, że przed wyborami samorządowymi generator map wydatków będzie narzędziem do prowadzenia merytorycznej kampanii wyborczej. Chcemy, by stał się impulsem do poważnej dyskusji o potrzebach polskich samorządów - mówi Michał Dulak, koordynator Ośrodka Studiów o Mieście (OSoM).

Wcześniej eksperci Klubu Jagiellońskiego stworzyli mapę wydatków miasta Krakowa w 2013 roku.

- Mapa wydatków Krakowa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mediów, ale przede wszystkim zaciekawiła zwykłych obywateli.. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć narzędzie, dzięki któremu tworzenie takich infografik będzie dużo prostsze - wyjaśnia Dulak.

- Nad wszystkim czuwać będą eksperci ds. samorządu terytorialnego. Z kolei w tłumaczeniu konsekwencji zapisów budżetowych mieszkańcom ważną rolę do spełnienia będą miały przede wszystkim organizacje społeczne oraz liderzy lokalni - dodaje ekspert.

Budżet gminy jest jednym z najważniejszych narzędzi realizowania polityk publicznych na poziomie lokalnym i jednocześnie najmniej zrozumiałym aspektem funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Zbliżające się wybory samorządowe oraz kolejny rok budżetowy to doskonały czas, aby przybliżyć znaczenie budżetu gminy mieszkańcom.

Czytaj też: Wszystko o finansach samorządów. Wydatki i dochody w 2013 r.

Ośrodek Studiów o Mieście jest tworzoną przez Klub Jagielloński przestrzenią spotkania liderów danego miasta na rzecz jego dynamicznego rozwoju. Celem OSoM jest oparcie rozwoju polskich miast na kapitale ludzkim, społecznym i gospodarczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.