PARTNER PORTALU
  • BGK

Subwencja ekologiczna: Gminy dostaną zwrot utraconych dochodów za tereny chronione

  • Parlamentarny.pl (WK)    12 stycznia 2016 - 13:19
Subwencja ekologiczna: Gminy dostaną zwrot utraconych dochodów za tereny chronione
Gminy na terenach, których znajdują się obszary chronione nie są w stanie normalnie funkcjonować (fot.pixabay.com)

• Gminy otrzymają zwrot utraconych dochodów w związku ze zwolnieniem z podatku za tereny chronione.
• Samorządy pieniądze będą mogły przeznaczyć na dowolny cel.
• Dotacje dostaną gminy na których są obszary chronione.
- Gminy otrzymają zwrot utraconych dochodów w związku ze zwolnieniem z podatku nieruchomości w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz w związku ze zwolnieniem z podatku rolnego od nieruchomości i leśnego przedsiębiorców o statucie Centrum Badawczo Rozwojowego – zapowiedziała Elżbieta Milewska, zastępca dyrektora w Departamencie Finansowania Sfery Gospodarczej Ministerstwa Finansów.

Dyrektor dodała, że zaplanowano również rezerwę w kwocie 16 mln zł na uzupełnienie części rekompensującej subwencję ogólną oraz wyrównanie ubytków dochodów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Zaplanowanie rezerwy nastąpiło w związku z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez wojewodów. Środki przeznaczone zostaną gminom na zwrot utraconych dochodów.

To ważna i długo oczekiwana decyzja dla prawie 1300 gmin w Polsce, zajmujących ok.32 proc. powierzchni kraju. To znaczy, że połowa gmin polskich znajduje się pod ścisłym reżimem ochrony środowiska uniemożliwiającym prowadzenie inwestycji co wpływa na zmniejszenie ich dochodów. Subwencja ekologiczna pomoże tym samorządom w zniwelowaniu strat.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • samorządowiec od 1990 r, 2016-01-13 09:57:53

    Kilka razy temat wraca ,jest interesujący ,ale kosztowny .Kiedyś to było liczone przy 1300 gminach ,budżet winien zapewnić coś ok.700 mln zł .Fundusz leśny zamiast na drogi mógłby iść na subwencję ekologiczną .Zawsze był problem ile dostanie bogate Zakopane ,a ile biedne Lutowiska -świat się kręci w...okół dwóch rzeczy ,nie miejmy złudzeń .  rozwiń