PARTNER PORTALU
  • BGK

Subwencja opiekuńcza za bezpłatne żłobki

  • AW    18 stycznia 2013 - 18:02
Subwencja opiekuńcza za bezpłatne żłobki

Klub Solidarnej Polski zakończył prace nad projektem ustawy o żłobkach. Według projektu – żłobki, kluby dziecięce i przedszkola staną się ogólnodostępne i bezpłatne jak szkoły podstawowe, gimnazjalne itd.
Wnioskodawcy uważają, że każde dziecko powinno mieć bezpłatny dostęp do żłobka, klubu dziecięcego czy przedszkola. Zdaniem wnioskodawców dostęp do ww. placówek powinien być realny, tj. dostępny dla wszystkich rodzin, niezależnie od dochodów rodziców czy ich miejsca zamieszkania. Problem braku dostępności do tych placówek dotyczy zwłaszcza rodziców dzieci, mieszkających na wsi czy w małych miejscowościach.

Czytaj też: Rząd nie chce dopłacać do żłobków

Wnioskodawcy uważają, że Skarb Państwa w drodze subwencji powinien przeznaczać większe środki na budowę nowych placówek i obsługę kosztów ich utrzymania.

- Na dzień dzisiejszy ciężar utrzymania żłobków i przedszkoli został nałożony na samorządy, które mają obowiązek pokrywania kosztów funkcjonowania tych placówek w ramach zadań własnych. Jedynym dodatkowym źródłem pokrywania kosztów funkcjonowania żłobków i przedszkoli są opłaty, ustanawiane w drodze uchwały przez radę gminy za świadczenia dodatkowe. Opłaty te - zarówno za opiekę nad dziećmi w przedszkolach jak i w żłobkach (gdzie odpłatność ta jest obligatoryjna) stanowi duże obciążenie dla budżetu domowego - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, uchwała wprowadzająca dodatkową płatność dla rodziców dzieci w przedszkolu, powinna precyzyjnie określać poszczególne świadczenia przekraczające podstawę programową oferowaną przez przedszkole publiczne. Organ samorządu terytorialnego, ustanawiając opłatę, powinien określić jej wysokość za każde ze świadczeń z osobna.

Praktyka stosowania dodatkowych opłat ze strony samorządu, podyktowania jest koniecznością ratowania budżetu, obciążonego zbyt wielką ilością zadań zleconych w drodze ustawy. Dlatego też projektodawcy proponują wprowadzenie systemu darmowych żłobków i przedszkoli dla rodzin, poprzez wprowadzenie nowej subwencji na potrzeby finansowania ze środków budżetu państwa żłobków i klubów dziecięcych.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

Nowa subwencja opiekuńcza byłaby znacznym odciążeniem zarówno gminnego jak i rodzinnego budżetu. Obecnie rodzice dzieci, przebywających w żłobkach czy klubach dziecięcych dopłacają około 30 proc. kosztów utrzymania dziecka w ww. placówce. - Zbyt duże koszty opieki nad dziećmi w placówkach, powodują odkładanie decyzji o dziecku na później lub wykluczają rodziców (zwłaszcza matki) z rynku pracy, ponieważ nie decydują się na powrót do pracy, ze względu na brak możliwości znalezienia choćby żłobka lub opiekunki dla dziecka - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Wprowadzenie w życie projektu ustawy skutkować będzie obciążeniem budżetu państwa, wynikającym ze stworzenia nowego rodzaju subwencji, której zadaniem będzie finansowanie wprowadzonych w ustawie rozwiązań.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • do modyfikacji, 2013-01-19 15:42:46

    „Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło ...„czarna wizja śmieciowa”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło „o tym, jak poważnie Szwedzi traktują ochronę środowiska”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie przynoszącej zysków wody w Polsce... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane... Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „Rozbiór jedyną szansą dla Polski”. Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a kryjący aferę urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach – patrz w google.pl hasło: „resort gubi się w argumentach”…  rozwiń