PARTNER PORTALU
 • BGK

Sulejówek chce do Warszawy

 • MIW    31 stycznia 2017 - 16:02
Sulejówek chce do Warszawy
Czy Warszawa zmieni swoje granice? (fot. pixabay.com)

• Szerokim echem odbija się informacja o projekcie nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
• Po doniesieniach o możliwym powiększeniu stolicy postanowiliśmy zapytać, co o takim scenariusz sądzi burmistrz Sulejówka, Arkadiusz Śliwa. Twierdzi on, że takie rozwiązanie ułatwiłoby życie warszawiakom oraz mieszkańcom ościennych gmin.
Przypomnijmy do Kancelarii Sejmu wpłynął poselski projekt zmian Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. W uzasadnieniu projektodawcy podkreślają, że Warszawa, podobnie jak inne stolice Europy, zasługuje na specjalny, metropolitalny status w ramach organizacji samorządu. Do metropolii warszawskiej mają docelowo trafić 33 gminy, w tym w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

- Pytanie oczywiście o podział kompetencji, zakres samodzielności gminy i relacje z Warszawą, a także sposób finansowania, ale co do zasady, to od dawna jestem za takim rozwiązaniem – komentuje sprawę burmistrz Sulejówka. Przypomina, że w swoim programie wyborczym (startował z PiS) miał taki właśnie postulat, więc projekt nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stanowi de facto jego realizację.

- Głównym celem takiej zmiany powinno być załatwienie spraw komunikacyjnych – wskazuje (podobną rolę tzn. poprawę funkcjonowania komunikacji publicznej ma spełniać także ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim). Podkreśla, że – jego zdaniem – gminy sąsiadujące obecnie ze stolicą od wschodu są poszkodowane w stosunku do tych, które znajdują się na zachód od niej. 

- Wystarczy spojrzeć na ZIT-y (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Na zachodzie sięgają aż po Żyrardów – wskazuje Arkadiusz Śliwa. Jak stwierdza o ewentualne rozmycie się gminy w wielkiej Warszawie się nie boi.

- Każda gmina i tak jest w strukturach jakiegoś powiatu – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • prawica, 2017-02-04 14:15:51

  Do pod Warszawa 20 lat: Biurokracje wytępić, wszak wszyscy wiemy iż, jest to początek końca wójtów gmin co zapoczątkowała największa w historii powojennej Polski afera gruntowa, gdzie z Urzędu zostały zmienione dotychczasowe użytki rolne gruntów wszystkich klas na „B” mieszkalne, właściciele gruntów... nie byli stronami postępowania podczas przeprowadzonych tzw. Modernizacji gruntów z środków Unijnych , odebrali Nam Wolność poprzez łamanie prawa w zawiązku z haniebnym procederem przestępczym,po okradaniu społeczeństwu resztek godności osobistej również z obrębu Miast ponieważ ich budynki i nieruchomości straciły na wartości najłatwiej odwrócić kota ogonem "Ustawa metropolitalna". Obecnie Warszawa , za miesiąc Kraków itd.  rozwiń
 • pod Warszawa 20 lat, 2017-02-04 11:43:18

  Mieszkam 20 lat pod Warszawa, często mieszkają tam bogatsi pracujący w Warszawie, ktorzychca miec wpływ na to co dzieje sie w mieście i okolicach, miec wpływ na władze, politykę i rozwój metropolii. Prawdziwych warszawiaków jest w mieście ok. 20 procent, reszta to słoiki, posiadacze m2 i m3 od paru ...latek, którzy. Maja często niewielkie pojęcie o historii regionu, a juz zadziwiające jest plecenie bzdur o odrębności kulturowej Warszawy od najbliższych gmin. A trakt królewski, a Pniatowscy pod Warszawa, a gen. Bem, a Żelazowa Wola, a dwory podwarszawskie itp. Kogo my mamy słuchać w tej kwestiii , słoiki wielkie warszawiaki??  rozwiń
 • Sulejówek POWER, 2017-02-01 15:22:48

  Brawo PiS, zaczyna mi się ten Rząd podobać