Susza: Rząd przygotuje program pomocy poszkodowanym

Rząd na dzisiejszym wyjazdowym posiedzeniu w Gdańsku zajmie się m.in. programem pomocy dla rolników poszkodowanym przez suszę.
Susza: Rząd przygotuje program pomocy poszkodowanym
Rząd na pomoc dla rolników dotkniętych suszą przeznaczy 488 mln zł, ok. 450 mln trafi bezpośrednio do nich. Fot. Sxc.hu

Ministrowie mają też m.in. zmienić rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby można było wprowadzić gwarancje spłaty kredytów bankowych w celu utrzymania płynności finansowej rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo na żywność.

Czytaj też: Susza we wszystkich szesnastu województwach

Zmiany te mają usprawnić proces szacowania strat w gospodarstwach rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pozwolą one wojewodom na powoływanie do komisji szacującej straty osób, które mają co najmniej pięcioletni staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

W ubiegły wtorek rząd zapowiedział wsparcie dla hodowców roślin. Sadownicy maja dostać 800 zł na hektar, a pozostali 400 zł na hektar. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała też odrębny program pomocy dla hodowców bydła.

Czytaj też: Susza w Polsce: Czy zabraknie wody w kranach?

Przy ubieganiu się o wsparcie rolnik będzie musiał wykazać, że poniósł co najmniej 30 proc. straty w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat. Nieubezpieczeni rolnicy otrzymają wsparcie o połowę niższe. Poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski w sprawie pomocy do końca września, a wypłaty ruszą od 10 października.

Minister rolnictwa Marek Sawicki szacuje straty na ponad 1 mld zł. Rząd na pomoc dla rolników dotkniętych suszą przeznaczy 488 mln zł, ok. 450 mln trafi bezpośrednio do nich.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa podaje, że susza wystąpiła w całym kraju, z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodniopomorskim.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU