PARTNER PORTALU
  • BGK

Susza: Rząd przygotuje program pomocy poszkodowanym

  • PAP/jl    31 sierpnia 2015 - 07:47
Susza: Rząd przygotuje program pomocy poszkodowanym
Rząd na pomoc dla rolników dotkniętych suszą przeznaczy 488 mln zł, ok. 450 mln trafi bezpośrednio do nich. Fot. Sxc.hu

Rząd na dzisiejszym wyjazdowym posiedzeniu w Gdańsku zajmie się m.in. programem pomocy dla rolników poszkodowanym przez suszę.
Ministrowie mają też m.in. zmienić rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby można było wprowadzić gwarancje spłaty kredytów bankowych w celu utrzymania płynności finansowej rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo na żywność.

Czytaj też: Susza we wszystkich szesnastu województwach

Zmiany te mają usprawnić proces szacowania strat w gospodarstwach rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pozwolą one wojewodom na powoływanie do komisji szacującej straty osób, które mają co najmniej pięcioletni staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

W ubiegły wtorek rząd zapowiedział wsparcie dla hodowców roślin. Sadownicy maja dostać 800 zł na hektar, a pozostali 400 zł na hektar. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała też odrębny program pomocy dla hodowców bydła.

Czytaj też: Susza w Polsce: Czy zabraknie wody w kranach?

Przy ubieganiu się o wsparcie rolnik będzie musiał wykazać, że poniósł co najmniej 30 proc. straty w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat. Nieubezpieczeni rolnicy otrzymają wsparcie o połowę niższe. Poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski w sprawie pomocy do końca września, a wypłaty ruszą od 10 października.

Minister rolnictwa Marek Sawicki szacuje straty na ponad 1 mld zł. Rząd na pomoc dla rolników dotkniętych suszą przeznaczy 488 mln zł, ok. 450 mln trafi bezpośrednio do nich.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa podaje, że susza wystąpiła w całym kraju, z wyjątkiem niewielkich obszarów górskich oraz terenów w woj. zachodniopomorskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.