PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki: ponad 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim na 2018 r.

  • PAP/PSZ    4 października 2017 - 12:31
Suwałki: ponad 2,5 mln zł w budżecie obywatelskim na 2018 r.
Ratusz w Suwałkach (fot. Shutterstock)

Na 26 projektów wartych 7,3 mln zł będą mogli głosować mieszkańcy Suwałk w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 r. Miasto planuje wydać na ten cel 2,6 mln zł, tj. o 600 tys. zł więcej niż rok wcześniej. W Białymstoku do podziału jest natomiast 10 mln zł.
• To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach.

• W ubiegłorocznym głosowaniu wzięło udział 8,8 tys. mieszkańców.

• W tym roku pojawiła się nowa kategoria - projekty społeczne i kulturalne.

Głosowanie ruszy 23 października i potrwa do 7 listopada. Jak poinformował PAP suwalski magistrat, na karcie do głosowania znajdzie się osiem projektów inwestycyjnych małych o wartości do 100 tys. zł, których łączna kwota wynosi 705 tys. zł. Będzie też można głosować na 11 projektów dużych o wartości do 800 tys. zł. Suma tych inwestycji wynosi prawie 6,5 mln zł. Nowością są projekty kulturalne i społeczne o wartości do 20 tys. zł - w sumie jest ich siedem i opiewają na 126,9 tys. zł.

Wśród propozycji mieszkańców są projekty dotyczące budowy miejsc wypoczynku i rekreacji, place zabaw, fragmenty ulic, dróg dojazdowych do garaży, ścieżki rowerowe, parkingi i boiska. Jeden z projektów zakłada budowę Parku Ułańskiego, inny - Suwałki Bike Park.

W nowej kategorii projektów społecznych i kulturalnych mieszkańcy zgłosili m.in. Encyklopedię Suwalskiego Seniora, Suwalski Fan Club Bluesa, Festyn Rodzinny przy PWSZ i Szkołę Cukrzycy.

"Jak pokazuje doświadczenie, nasi mieszkańcy zarówno chętnie zgłaszają projekty do suwalskiego budżetu obywatelskiego, jak i później na nie głosują. Suwalczanie biorą sprawy we własne ręce i decydują o tym, co powstanie w ich mieście. Ta edycja pokazuje też, że decyzja o utworzeniu trzeciej kategorii była właściwa. Mieszkańcy zgłosili siedem projektów" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Czytaj także: W kolejnym mieście rusza głosowanie na budżet obywatelski

Cztery projekty ze zgłoszonych zostały warunkowo zakwalifikowane do głosowania. Trzy z nich będą mogły być zrealizowane po wyrażeniu zgody lokalizacyjnej ministra infrastruktury i budownictwa. Natomiast w przypadku czwartego projektu, jego realizacja uzależniona jest od budowy zbiornika retencyjnego na osiedlu Hańcza - inwestycji, którą planuje realizować miasto. 24 listopada będzie wiadomo, jakie inwestycje zostaną realizowane w przyszłym roku.

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W pierwszej samorząd przeznaczył na ten cel 1 mln zł, w drugiej i w następnych - po 2 mln zł. W głosowaniu nad ostatnim budżetem wzięło udział 8,8 tys. mieszkańców.

Gdzie indziej już głosują

W środę ruszyło głosowanie na budżet obywatelski w stolicy województwa - Białymstoku. Tam do podziału jest 10 mln zł: 3 mln zł na projekty o charakterze ogólnomiejskim, 7 mln zł na osiedlowe. Do 18 października głosować można w sumie na 44 projekty. W poprzednich czterech edycjach budżetu obywatelskiego Białegostoku wybrano 90 projektów; podzielono w sumie 52 mln zł.

Do piątku można wziąć udział w głosowaniu na budżet obywatelski 2018 w Łomży. Tu władze miasta planują podzielić 2 mln zł - to największa kwota ze wszystkich pięciu dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego. Oddzielny budżet w wysokości 100 tys. zł mają propozycje dotyczące młodzieży.

Dla potrzeb zgłaszanych projektów, miasto zostało podzielone na trzy strefy, z których każda otrzyma czwartą część zaplanowanej kwoty. Pozostała jedna czwarta stanowić będzie rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.