PARTNER PORTALU
  • BGK

Suwałki wydadzą na inwestycje prawie trzecią część budżetu

  • PAP/PSZ    21 listopada 2017 - 11:38
Suwałki wydadzą na inwestycje prawie trzecią część budżetu
Czesław Renkiewicz zapewnia, że przyszłoroczny budżet będzie rekordowy. (fot. PTWP / Michał Oleksy)

Rekordowy, prospołeczny i prorozwojowy – tak ocenił budżet miasta na 2018 r. prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Wydatki wyniosą ponad 503 mln zł, z czego 142 mln zł przeznaczono na inwestycje. Miasto od stycznia znosi opłaty za przedszkola rodzicom zameldowanym w Suwałkach.
• Największą inwestycją w 2018 roku będzie budowa trzech nowych dróg wewnętrznych

• Drugą ważną inwestycją będzie budowa lokalnego lotniska za blisko 20 mln zł.

• Budżet Suwałk na 2017 rok był mniejszy od przyszłorocznego o ponad 100 mln zł.

Jak poinformował magistrat w Suwałkach, wydatki miasta w przyszłym roku wyniosą 503,7 mln zł, a przychody 452,2 mln, co przyniesie miastu deficyt w kwocie 51,5 mln zł. Ma on być sfinansowany głównie z kredytu w kwocie 45,5 mln zł oraz z wolnych środków z własnego budżetu.

Największą inwestycją w 2018 roku będzie budowa trzech nowych dróg wewnętrznych, które zmienią i usprawnią układ komunikacyjny w Suwałkach. Inwestycja ma kosztować 71 mln zł, z czego 59 mln zł samorząd otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Drugą ważną inwestycją będzie budowa lokalnego lotniska za blisko 20 mln zł. Kolejnym dużym wydatkiem jest hala widowiskowo-sportowa na ponad 2 tys. miejsc. Ma to być największa hala w woj. podlaskim. Inwestycja za 37 mln zł będzie realizowana przez dwa lata.

"To rekordowy budżet w historii Suwałk. Olbrzymi nacisk położyliśmy w nim na ludzi, na naszych mieszkańców. Wiele zapisów budżetu jest dedykowanych bezpośrednio im" - powiedział prezydent Renkiewicz. Dodał, że w przyszłym roku zaplanował podwyżki dla nauczycieli oraz pracowników samorządu. Prezydent zaznaczył, że część pracowników miejskich spółek odchodzi z pracy, bo firmy prywatne oferują wyższe zarobki.

Podwyżki dla samorządowców obejmą 1461 pracowników i będą kosztowały prawie 4 mln zł. Prezydent zaplanował wzrost płac o średnio 6,88 proc. Osoby zarabiające poniżej 2,5 tys. zł brutto dostaną podwyżki na poziomie 12 proc. Od kwietnia 5-procentową podwyżkę płac otrzymają również nauczyciele. Ten wydatek będzie kosztował miasto 2,5 mln zł.

Według prezydenta Renkiewicza przyszłoroczny budżet będzie prospołeczny. Miasto od 1 stycznia znosi opłaty za przedszkola rodzicom zameldowanymh w Suwałkach. Ponadto, podatki i opłaty lokalne pozostaną na niezmienionym poziomie. Władze miasta zwiększyły też kwotę z 2 mln do 2,6 mln zł na budżet obywatelski. Dodatkowo wyda 5,2 mln zł na dotacje dla organizacji pozarządowych.

Budżet Suwałk na 2017 rok był mniejszy od przyszłorocznego o ponad 100 mln zł. Wydatki w tym roku mają wynieść 383 mln zł, a dochody 371 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.