PARTNER PORTALU
 • BGK

Świadczenie pielęgnacyjne lub emerytura i renta - jest projekt zmian

 • PTWP - RynekSeniora.pl    12 września 2016 - 19:23
Świadczenie pielęgnacyjne lub emerytura i renta - jest projekt zmian
Obecnie świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w sytuacji, gdy opiekun osoby z niepełnosprawnością ma ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty. (fot. pixabay.com)

• W przypadku zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury/renty, osobie, która sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym, miałoby przysługiwać świadczenie korzystniejsze.
• Takie są założenia zmian w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.
• Ma on ma na celu zlikwidowanie dysproporcji w wysokości świadczeń pobieranych przez opiekunów osób niepełnosprawnych, która wynikała ze zbiegu świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury/renty.
Jak przypomina portal RynekSeniora.pl obecnie świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w sytuacji, gdy opiekun osoby z niepełnosprawnością ma ustalone prawo m.in. do emerytury lub renty. W przypadku, gdy jej wysokość jest niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, opiekunowie mogą się zmagać z problemami finansowymi przy sprawowaniu opieki.

Dlatego grupa posłów Kukiz'15 chce wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.Posłowie proponują, by zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. 

O sprawie czytaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • bogusia121@interia.pl, 2017-03-13 14:37:30

  Do emerytka z EWK.: Mam dwoje dzieci po porażeniu mózgowym i teraz kończę 60 lat,czy ja muszę przejść na emeryturę jak to dla mnie nie jest korzystne?
 • emerytka z EWK., 2016-09-18 01:08:32

  Pracowałam i wychowywałam dzieci, jedno niepełnosprawne,leków szukałam po całej Polsce i Europie aby moje dziecko dzisiaj było samodzielne,.Ja przeszłam na emeryturę EWK bo moja dalsza opieka była konieczna. Pomimo przepracowanych prawie trzydziestu lat dzisiaj mam najniżSzą emeryturę bo przepisy i ...prawo w Polsce są dla rządzących. Może powieedzą mi jak przeżyć za 750,00zł. Miesięcznie.?????? emerytka z ewk.  rozwiń
 • gość, 2016-09-14 12:42:37

  A co z Wykluczonymi Opiekunami??? Cisza, nic, zero!!! Rozdają kasę wszystkim, nawet tym co w zyciu pracą się nie zhańbili, tylko nie WO!!! Biorą nas na przetrwanie, by podopieczni poumierali.....