PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, Częstochowa: Są pieniądze na zabezpieczenie wizyty papieża

  • aw/PAP    29 kwietnia 2016 - 16:57
Światowe Dni Młodzieży, Częstochowa: Są pieniądze na zabezpieczenie wizyty papieża

Papież w Częstochowie odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (fot.czestochowa.pl)

• Władze Częstochowy mogą być spokojne o środki na organizację wizyty papieża Franciszka - zapewnili wojewodowie śląski i małopolski.
• W piątek (29 kwietnia) podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze.
Papież przyjedzie do Polski w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, które rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; będzie w nich brał udział od 27 do 31 lipca. Podczas pobytu w Polsce papież odwiedzi także m.in. Częstochowę, gdzie 28 lipca odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Władze tego miasta apelowały do rządu o wsparcie finansowe na zabezpieczenie uroczystości.

Czytaj też: Majchrowski o ŚDM

Wojewoda małopolski Józef Pilch zapewnił, że do Częstochowy trafi część środków ze 180 mln zł przewidzianych na organizację ŚDM. "Właśnie to porozumienie gwarantuje, że wojewoda małopolski przekaże fundusze na to, aby zabezpieczyć instytucje i wolontariuszy (...) My mamy 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne, 100 mln zł na bezpieczeństwo. Z tych 24 mln zł będziemy właśnie kupować sprzęt medyczny, karetki pogotowia i opłacać szpitale, które będą w gotowości i w razie zdarzeń będą udzielały pomocy. To pieniądze, które ma wojewoda małopolski i podzieli się z wojewodą śląskim" - powiedział Pilch.

Poinformował, że trwają właśnie ostatnie prace nad raportem na temat bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wojewodowie przedstawią go rządowi 16 maja. "Przedstawimy, że jesteśmy gotowi do tego, żeby ugościć pielgrzymów i samego papieża Franciszka" - oświadczył Pilch.

Czytaj też: Kalendarium wydarzeń ŚDM

W marcu radni Częstochowy wystosowali do rządu apel o wsparcie finansowe w związku z wizytą papieża. Według szacunków podawanych wcześniej przez lokalne władze, na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury miasto potrzebuje ponad 20 mln zł.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił w piątek dziennikarzom, że jeszcze nie wiadomo, jakie rzeczywiście środki otrzyma Częstochowa, trwają obliczenia, a precyzyjnie określi to przygotowywany właśnie raport.

"Te pieniądze będą na pewno zabezpieczone dla Częstochowy, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne. Dzisiaj podpisany dokument daje nam podstawy prawne do tego, żeby wspólnie zbudować plany zabezpieczenia medycznego" - oświadczył Wieczorek.

Dopytywany o pieniądze na inne cele, m.in. policję i straż pożarną, wojewoda odpowiedział, że nadzór nad tymi kwestiami pełnią nie tylko wojewodowie, ale przede wszystkim komendanci główni. Pytany o potrzeby finansowe w związku z jasnogórskimi uroczystościami, mówił, że ciągle spływają informacje i wnioski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.