PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Kraków wyda ekstra 80 mln zl

  • pap/pt    16 września 2015 - 16:49
Światowe Dni Młodzieży: Kraków wyda ekstra 80 mln zl

Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów - fot. wikipedia

Nie wiadomo, ile w sumie będą kosztowały Światowe Dni Młodzieży 2016. Krakowscy radni zwrócili się w środę do prezydenta o szczegółowy wykaz wydatków, które poniesie miasto. Zgodnie z najnowszymi wyliczeniami na ŚDM miasto potrzebuje ekstra 80 mln zł.
"Nie wiemy, ile mogą kosztować Światowe Dni Młodzieży 2016" - mówił podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa ks. Wojciech Olszowski, odpowiedzialny za sekcję finansową Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Podkreślił, że organizacja ŚDM będzie finansowana ze składek wiernych - czterech w ciągu dwóch lat wyznaczonych przez Episkopat Polski w polskich parafiach. "Jeśli nie będzie środków, zrobimy to skromniej" - zapewnił dziennikarzy.

"Wiadomo, że składki parafii polskich nie wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów organizacyjnych. Stąd konieczność, żeby zgodnie z decyzją Papieskiej Rady ds. Świeckich, pielgrzymi partycypowali solidarnie w pokryciu kosztów ŚDM poprzez przekazanie ustalonej składki przy okazji rejestracji swojego uczestnictwa" - mówił ks. Olszowski.

W zamian za składkę młodzi ludzie otrzymają pakiet usług obejmujący m.in.: zakwaterowanie, wyżywienie i transport. Najtańsze pakiety mają wartość 150 zł, najdroższe w zależności od wariantu usług 190-690 zł.

Co sfinansuje strona kościelna

Ks. Olszowski zaznaczył, że pakiety pielgrzyma są rozdawane, a nie sprzedawane. Ze składek pielgrzymów strona kościelna sfinansuje: przygotowanie miejsc celebry na Błoniach i w Brzegach, w tym budowę ołtarzy, sektorów, nagłośnienie, telebimy, zakup ornatów dla księży, puszki na komunikanty itp.

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 ks. Grzegorz Suchodolski mówił, że do tej pory zarejestrowało się 330 tys. osób w 1,4 tys. makrogrupach, które chcą uczestniczyć w ŚDM, z czego połowa to Polacy.

"Mam nadzieję, że nie pobijemy rekordu świata, czyli spotkania młodych w Manili w 1995 r., kiedy z Janem Pawłem II modliło się razem 4 miliony uczestników, ale jesteśmy świadomi, że możemy pobić rekord ŚDM organizowanych w Europie. Do tej pory najwięcej młodych było w 2000 r. w Rzymie, gdzie według danych policyjnych było 2 mln 180 tys. osób na Tor Vergata" - powiedział ks. Suchodolski.

Ilu przyjedzie pielgrzymów?

Organizatorzy szacują, że do Krakowa może przyjechać 20-30 proc. więcej pielgrzymów niż było w 2011 r. w Madrycie. Około 500 tys. osób będzie uczestniczyć w otwarciu ŚDM, 800 tys. w powitaniu papieża w Krakowie, 1 mln w piątkowej Drodze Krzyżowej i 2 mln na kończącej spotkanie z papieżem mszy św. w Brzegach w Campusie Misericordiae.

Według Komitetu Organizacyjnego należy spodziewać się przyjazdu 150 tys. autokarów, 70-100 pociągów specjalnych, 60-100 samolotów czarterowych oraz 25 tys. samochodów prywatnych.

Jak poinformował sekretarz miasta Paweł Stańczyk na cele noclegowe i organizację wydarzeń w ramach ŚDM organizatorowi nieodpłatnie udostępnionych ma zostać 238 obiektów komunalnych, m.in. szkół i terenów miejskich, takich jak Błonia czy Park Jordana.

Finalizowane są rozmowy dotyczące organizacji Centrum Prasowego w Centrum Kongresowym ICE oraz rezerwacji Tauron Areny Kraków na katechezy dla jednej z grup językowych.

"Jest to przedsięwzięcie wspólne, tym niemniej główny jego ciężar, w tym finansowy, spoczywa na organizatorze" - mówił Paweł Stańczyk. Podał, że w Madrycie wydatki na ŚDM wyniosły ok. 50 mln euro, a w Brazylii mowa była o kosztach ze strony władz publicznych rzędu 50 -70 mln dolarów.

Jak zaznaczył Stańczyk "miasto nie dystansuje się od udziału organizacyjnego i finansowego w realizacji ŚDM", wydatki miasta będą dotyczyć zadań własnych: transportu publicznego, organizacji ruchu, utrzymania czystości i porządku oraz promocji. "Zwiększone koszty realizacji zadań własnych miasta i wydatki zaplanowane na promocję przy okazji ŚDM to będzie kwota ok. 80 mln zł" - powiedział sekretarz miasta.KOMENTARZE (2)

  • leda, 2015-09-17 15:27:35

    a niby dlaczego kk na swoją imprezę otrzymuje darmo 238 obiektów komunalnych? przecież, gdyby jakaś inna organizacja chciała je wykorzystać do swoich celów, to musiałaby na pewno zapłacić. Poza tym jakoś kk ma kłopoty z robieniem kosztorysu - gdyby to była świecka organizacja, kosztorys musiałby być... zrobiony z dokładnością do 1 grosza, a tu proszę: nie wiedzą, ile to będzie kosztować! I nie sprzedają, tylko rozdają. Bo gdyby sprzedawali, to musieliby mieć zgodę min. finansów i musieliby zapłacić podatek. a tak - kto ich skontroluje?  rozwiń
  • olo, 2015-09-17 08:58:56

    Organizuje Kościół K. to niech strona kościelna finansuje. 80 mln. zł to 30 sal gimnastycznych dla wiejskich dzieci lub dla 180 niedożywionych dzieci całoroczne obiady, ale 80 mln. to nie jest wszystko, koszt będzie kilka razy większy.