• PARTNERZY PORTALU

Świdnicki budżet obywatelski gotowy do wdrożenia

Prawie dwukrotnie więcej funduszy na projekty dzielnicowe, głosowanie przez internet, więcej lokali wyborczych, zgłaszane pomysły z poparciem minimum 10 osób – te i wiele innych nowych rozwiązań znajdzie się w II edycji akcji „Moja Świdnica. Mój budżet”.
Świdnicki budżet obywatelski gotowy do wdrożenia

– Już realizacja pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Świdnicy udowodniła, że mieszkańcy chętnie dzielą się pomysłami i wskazują priorytety działań. Świadczyła o tym długa lista zgłoszonych projektów, na której znalazło się ponad 200 propozycji, jak i same wyniki głosowania, w którym wzięło udział ponad 6,2 tys. osób. Zbierając własne przemyślenia, a także wsłuchując się w życzliwe podpowiedzi po organizacji pierwszej edycji, przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które chcemy zastosować w tym roku – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Prezydent Murdzek przekazał radnym z Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Rady Miejskiej projekty swoich zarządzeń, wdrażających nową edycję budżetu obywatelskiego. Są to wersje, które pozwalają na rozpoczęcie działań, jednak prezydent chce dać możliwość wypowiedzenia się radnym.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Zgodnie z nowymi założeniami zwiększona zostanie kwota przeznaczona na akcję – do 3,6 mln zł, ale będzie podzielona w innych proporcjach pomiędzy poszczególne listy. Na listę ogólnomiejską przeznaczonych zostanie 2,5 mln zł, a na listy dzielnicowe łącznie aż 1,1 mln zł.

To dla zadań dzielnicowych prawie dwukrotnie więcej środków niż poprzednio, co pozwala na zwiększenie limitów z 60 tys. zł na 100 tys. zł w przypadku najmniejszych okręgów np. okręgu Zawiszów i Dzielnica Południowa, aż do 240 tys. zł w przypadku największego okręgu – Osiedla Młodych (poprzednio 140 tys. zł) – wylicza Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Tak jak do tej pory wnioski będą mogli formułować mieszkańcy i organizacje pozarządowe. Wzorem innych miast zostanie wprowadzona zasada, że do zgłoszenia pomysłu konieczne będzie zebranie 10 podpisów poparcia. Ma to spowodować większą zdolność do współdziałania między sąsiadami, ponieważ w ostatniej edycji zgłoszono bardzo wiele podobnych projektów.

Według planu wprowadzona zostanie zasada rocznej karencji dla zwycięskich projektów, co oznacza, że nie będzie można zgłosić ponownie w tym roku tych samych zadań, które już uzyskały dofinansowanie (np. większego dofinansowania inwestycji właśnie teraz realizowanej). Nie dotyczy to projektów polegających na wykonaniu dokumentacji bądź koncepcji.

– Takie działanie pozwoli na urozmaicenie wybieranych projektów oraz zrównoważenie rozwoju w dzielnicach. Chodzi również o to, by dobrze zorganizowani mieszkańcy kilku miejsc o największej gęstości zaludnienia, nie przegłosowywali stale wszystkich pozostałych sąsiadów oraz o to, żeby w jednej lokalizacji, nie zostały wykonane np. dwa place zabaw – wyjaśnia wiceprezydent Pałac.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE