PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny już działa

  • PAP    2 stycznia 2012 - 20:15
Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny już działa

Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny w Kielcach - instytucja odpowiedzialna za przeprowadzanie adopcji w regionie - w poniedziałek oficjalnie rozpoczął działalność.
Placówka funkcjonuje w strukturach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego (oceń działania marszałka).

Od 1 stycznia, w myśl ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, za przeprowadzanie adopcji odpowiedzialny będzie marszałek województwa, a nie - jak do tej pory - powiat. W nowo powstałej placówce zatrudniono czterech pracowników zlikwidowanego z końcem 2011 r. w Kielcach ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, utrzymywanego przez miejski samorząd.

Czytaj też: Wchodzi w życie ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej

Konkurs na dyrektora ośrodka wygrała pedagog i psycholog, Anna Sokołowska-Smółkowska. Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej, wszystkie procedury adopcyjne rozpoczęte w funkcjonującym wcześniej w stolicy województwa świętokrzyskiego ośrodku, będą kontynuowane.

Instytucja będzie prowadziła szkolenia pedagogiczno-psychologiczne dla rodziców, którzy chcą adoptować dzieci, a także diagnozowała dzieci adopcyjne.

- Myślimy też o tym, by nowa placówka służyła wsparciem rodzicom, którzy już adoptowali dzieci i jak każdy - mają problemy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to powstanie także grupa wsparcia dla dzieci już zaadoptowanych- mówiła Sokołowska-Smółkowska.

Ośrodek będzie współpracował z sądami, ośrodkami pomocy społecznej i szpitalami.

Rocznie w Świętokrzyskiem nowy dom otrzymuje ok. 40 dzieci. Obecnie na adopcję czeka ok. 30 rodzin.

Część specjalistów obawia się, że nowe przepisy - likwidujące istniejące do tej pory ośrodki - zmniejszą liczbę adopcji. Z tą opinią nie zgodził się wicemarszałek Grzegorz Świercz, któremu podlega Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny - jego zdaniem nowe przepisy usprawnią procedury, będzie także możliwość współpracy z niepublicznymi ośrodkami, które organizują adopcje.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.