PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: wojewoda podsumowała korzyści dwuletnich rządów PiS dla regionu

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 16:42
Świętokrzyskie: wojewoda podsumowała korzyści dwuletnich rządów PiS dla regionu
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski poinformowała, że ze sztandarowego programu 500 plus w województwie świętokrzyskim skorzystało 131 tys. dzieci. (Fot. mat. pras. www.kielce.uw.gov.pl)

Wsparcie najuboższych rodzin, seniorów, inwestycje drogowe i te zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców – to według wojewody Agaty Wojtyszek główne korzyści jakie odniósł region świętokrzyski w czasie dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości.
• Wojewoda poinformowała, że ze sztandarowego programu 500 plus w województwie świętokrzyskim skorzystało 131 tys. dzieci, a jedna rodzina otrzymała średnio 13 510 zł.

• W ramach rządowego programu Maluch plus w woj. świętokrzyskim zawarto już w tym roku 20 umów na utworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach i dziennych klubach dla dzieci. Do tej pory w tych instytucjach utworzono 854 nowe miejsca opieki nad dziećmi, a dofinasowaniem objęto łącznie ponad 790 dzieci w placówkach niepublicznych i 864 miejsca w placówkach gminnych.

• Woj. świętokrzyskie rozpoczęło już realizację programu Mieszkanie plus. W stolicy regionu powstanie 5 bloków, w których zamieszka 155 rodzin.

Na piątkowej konferencji prasowej w Kielcach Wojtyszek przypomniała, że program rządu Beaty Szydło opiera się na trzech filarach: rozwój, rodzina i bezpieczeństwo. Podkreśliła, że wymierne korzyści z jego realizacji odniosło także województwo świętokrzyskie.

Wojewoda poinformowała, że ze sztandarowego programu 500 plus w województwie świętokrzyskim skorzystało 131 tys. dzieci, a jedna rodzina otrzymała średnio 13 510 zł. Dodała, że w 2016 roku wydatki na realizację świadczenia wychowawczego wyniosły ponad 583 mln zł, a w 2017 roku na ten cel zaplanowano ponad 762 mln zł.

- Te środki sprawiły, że wiele świętokrzyskich rodzin mogło po raz pierwszy od wielu lat wspólnie pojechać na wakacje i w spokoju, bez kredytów przygotować się do świąt. Obserwujemy znaczny spadek ubóstwa w regionie, wzrasta dzietność, a dzięki programowi rodzice mogli bez problemu przygotować wyprawki szkolne dla swoich dzieci - powiedziała Wojtyszek.

Dodała, że z innego programu Darmowe leki dla seniorów 75 plus, w woj. świętokrzyskim skorzystało już 75 tys. osób. - To nie jedyne działania, które podejmujemy, aby pomóc ludziom starszym - zapewniła.

Poinformowała, że w 2017 roku powstają trzy nowe domy seniora(w Kazimierzy Wielkiej, Gnojnie i Kunowie) i pięć klubów (w Skarżysku-Kamiennej, Busku-Zdroju, Bielinach, Włoszczowie i Zawichoście). - To może wydać się niewiele, ale do tej pory mieliśmy tylko pięć domów seniora. Te już istniejące otrzymały na działalność 310 tys. zł. Na utworzenie nowych domów seniora wydaliśmy prawie milion zł, a klubów seniora kolejne 500 tys. zł - mówiła wojewoda.

Jak dodała, w ramach rządowego programu Maluch plus w woj. świętokrzyskim zawarto już w tym roku 20 umów na utworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach i dziennych klubach dla dzieci. Do tej pory w tych instytucjach utworzono 854 nowe miejsca opieki nad dziećmi, a dofinasowaniem objęto łącznie ponad 790 dzieci w placówkach niepublicznych i 864 miejsca w placówkach gminnych.

- W naszym regionie są jeszcze takie powiaty, gdzie nie ma ani jednego żłobka. Jestem przekonana, że w przyszłym roku te białe plamy wreszcie znikną - zapewniła. Dodała, że woj. świętokrzyskie rozpoczęło już realizację programu Mieszkanie plus. W stolicy regionu powstanie 5 bloków, w których zamieszka 155 rodzin.

- W tej chwili weryfikujemy nadesłane przez starostów wykazy nieruchomości w całym regionie. Znajduje się na nich 33 tys. działek. To potencjalne miejsca, gdzie te mieszkania mogą powstać - stwierdziła Wojtyszek.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.